PanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 15 | Ultra-Wide Fit | Bulk
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Gold strength - strong = A strong screen protector for your device against the hazards of everyday life.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly = Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Keep your phone safe from dance floor mishaps, selfies gone wrong and your everyday fumbling, dropping and screen cracking with an original screen protector from SAFE. by PanzerGlass®️. The tempered glass acts as a discrete airbag, protecting your phone by absorbing impact and providing a high level of scratch protection without compromising the functionality and look of your device. It also has a smudge-free coating that reduces traces of fingerprints and grease.
Installation is easy. Usually one attempt is enough, and should you need more, don’t worry, the screen protector can be re-fitted up to 200 times. We’ve even included simple step-by-step instructions as well as a QR code for quick access to our online how-to video. And remember: Once the screen protection is applied, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground screen first. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
The screen protection prolongs the lifetime of your phone so that one day you can pass it on to someone else who will love it just as much as you do. This is one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging: For this screen protector, we have managed to reduce the paper packaging by approximately 30%* compared to previous models. This product comes in a recyclable FSC™-certified box.
The screen protector is Ultra-Wide Fit, meaning it covers the front surface of your phone, providing a complete and crystal-clear view of your screen, while still leaving a little room around the edges for a SAFE. by PanzerGlassTM case. If you want 360-degree phone protection, combine the screen protector and case with a PanzerGlass® PicturePerfect camera lens protector.
*Estimated by comparing the paper weight with our 2022 packaging.
| Features | |
|---|---|
| Protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPhone 15 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Screen size HxW | 141.92 x 65.9 mm |
| Width | 65.9 mm |
| Thickness | 0.66 mm |
| Depth | 0.66 mm |
| Height | 141.9 mm |
| Weight | 14 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Cleaning cloth | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 6 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 32 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |