PanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPad Air 11'' (2024-2026) | iPad 11'' (2025) | iPad 10.9'' (2022) | Ultra-Wide Fit
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- 60% recycled glass = Same strength. Circulation solution. This protector is made of 60% recycled glass.
- Compatible with pen = Use your stylus or digital pen as normal – you won’t even know the screen protector is there.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Gold strength - strong = A strong screen protector for your device against the hazards of everyday life.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
Keep your tablet safe from screen-smashing streaming, couch-chilling catastrophes, and other tablet-totaling tragedies with an original screen protector from SAFE. by PanzerGlass®️. Made from 60% recycled glass, the tempered glass acts as a discrete airbag, protecting your tablet by absorbing impact and providing a high level of scratch protection without compromising the functionality and look of your device.
Installation is easy. Usually, one attempt is enough, and should you need more, don’t worry: the screen protector can be re-installed up to 200 times. Once it’s applied, you’ll never again fear the sight of your tablet tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart.”
The Ultra-Wide Fit screen protector covers the entire front surface of your tablet, while still leaving room for a case, and provides a complete and crystal-clear view of your screen.
| Features | |
|---|---|
| Protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPad Air 11" (2026), Apple - iPad Air 11" (2025), Apple - iPad Air 11" (2024), Apple - iPad 11" (2025), Apple - iPad 10.9" (2022) |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Screen size HxW | 242.64 x 173.51 mm |
| Width | 173.5 mm |
| Thickness | 0.45 mm |
| Depth | 0.45 mm |
| Height | 242.6 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning cloth | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 204 mm |
| Package depth | 1 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |