PanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Bundle iPhone 15 | Bulk
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Wireless charging compatible = You can keep this case on and continue charging your device wirelessly. No worries.
- Made of 100% recycled plastic = Using more sustainable materials is one way of working toward a more sustainable future – this case is made of 100% recycled plastic.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Full access to all functions = Protects your device while still providing easy access to all button controls.
- Anti-yellowing = Designed specifically to prevent yellowing, even after long time use.
- Gold strength - strong = A strong screen protector for your device against the hazards of everyday life.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly = Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Are you in love with your preloved phone? I mean heart-pounding-can’t-live-without-you in love? Then this 360-degree protection pack is your knight in shining armor. Featuring an original screen protector and ImpactCase from SAFE. by PanzerGlass®️, this protection pack keeps your refurbished phone SAFE. from screen smashing streaming, couch chilling catastrophes and other fumbling, stumbling and dropping disasters.
The screen protector has an Ultra-Wide Fit and covers the entire front surface of your phone to provide excellent screen protection and a crystal-clear screen view. The wireless charging compatible ImpactCase features a stiff, transparent back cover surrounded by a softer frame and has been tested to withstand several drops from a height of 3.6 meters.
Even installation is easy. Just apply the screen protector – usually one attempt is enough, and should you need more, it can be re-installed up to 200 times. When you’re done, click the case on. Once everything is installed, you can breathe freely, knowing that you’ll never again fear the terrifying sight of your refurbished phone tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
It is more protection, low price and less waste. It is SAFE.
| Features | |
|---|---|
| Protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPhone 15 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Screen size HxW | 141.92 x 65.9 mm |
| Width | 65.9 mm |
| Thickness | 0.66 mm |
| Depth | 0.66 mm |
| Height | 141.9 mm |
| Weight | 33 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Cleaning cloth | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 87 mm |
| Package depth | 16 mm |
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 55 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |