PanzerGlass ® Privacy Screen Protector iPhone 14 Pro Max | Ultra-Wide Fit
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Side-view privacy = Renders the content of your screen virtually invisible to anyone sitting next to you.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Diamond strength - strongest = Diamond strength is a device’s best friend – and our absolute strongest screen protection glass.
- Antibacterial = Proven to kill up to 99.99% of all common surface bacteria in accordance with ISO 22196 and JIS Z 2801.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
Private messages. Bank details. Pin codes. With this screen protector from PanzerGlass®, your secrets are safe from the prying eyes of people sitting next to you on the train, on the bus or in the office. The specially designed privacy filter renders the content of your screen virtually invisible to everyone except you.
Accidental bumps against sharp-edged dangers in your pocket or crushing falls onto stone-hard pavements are also no match for this scratch and shock-resistant screen protector, which provides high-level drop protection. It even has a smudge-free coating with antibacterial effect that reduces traces of fingerprints and kills up to 99.99% of all common surface bacteria.
Installation is easy peasy. Usually one attempt is enough, and should you need more, don’t worry: the screen protector can be re-installed up to 200 times. And once it’s installed, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
The Ultra-Wide Fit screen protector covers the entire front surface of your phone, while still leaving room for a case. It provides a complete and crystal-clear view of your screen and comes in FSC™-certified packaging that can be recycled.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Anti-bacterial |
| Compatibility | Apple - iPhone 14 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 27 g |
| Height | 156.9 mm |
| Depth | 0.65 mm |
| Thickness | 0.65 mm |
| Width | 74 mm |
| Screen size HxW | 156.95 x 73.96 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 67 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 11.5 mm |
| Package width | 105 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |