PanzerGlass ® Privacy Screen Protector iPad Pro 11″ (2018, 2020-2022, 2024) | Air 10.9'' (2020, 2022)
Couldn't load pickup availability
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Side-view privacy = Renders the content of your screen virtually invisible to anyone sitting next to you.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Platinum strength - stronger = One of our strongest glasses for those devices that you just can’t live without.
- Antibacterial = Proven to kill up to 99.99% of all common surface bacteria in accordance with ISO 22196 and JIS Z 2801.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly = Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Private messages. Bank details. Pin codes. With this screen protector, your secrets are safe from the prying eyes of people sitting next to you on the train, on the bus or in the office. The specially designed privacy filter renders the content of your screen virtually invisible to everyone except you. Protect your iPad from the hazards of everyday life with PanzerGlass®. Accidental bumps against sharp-edged table corners or crushing falls onto stone-hard floors are no match for this scratch and shock-resistant screen protector. It even has a smudge-free coating with antibacterial effect that reduces traces of fingerprints and kills up to 99.99% of all common surface bacteria. The screen protector is easy to apply and once installed, you’ll never again fear the sight of your iPad tumbling to the ground. This may never happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Device type | Tablet |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Anti-bacterial |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Compatibility | Apple - iPad Pro 11″,Apple - iPad Air (2020),Apple - iPad Air (2022) |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Brand specific technologies | Super+ |
| Frame type | Full frame |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 55 g |
| Height | 243.6 mm |
| Depth | 0.61 mm |
| Thickness | 0.61 mm |
| Width | 174.5 mm |
| Screen size HxW | 243.6 x 174.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 207 g |
| Package height | 304 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package width | 220 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |