PanzerGlass ® Hoops® Camera Lens Protector Transparent Samsung Galaxy A26 5G
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Lens protector with built-in remover = Smart-feature on applicator makes it easier to remove the camera lens protectors without damaging the lenses.
- 60% recycled glass = Same strength. Circulation solution. This protector is made of 60% recycled glass.
- Camera lens protection = Protects your high-tech camera lenses without affecting the quality of your photos.
- Individual rings = Separate rings with 1 single purpose: to protect your phone’s high-tech camera lenses without affecting the quality of your photos.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Applicator included = Comes with an easy-to-use applicator that makes installation a piece of cake (seriously!).
No ”Oops!” with Hoops®! The PanzerGlass® Hoops® Camera Lens Protector keeps your camera lenses safe from accidental drops on stone-hard floors, bumps against sharp corners, and the screeching kiss of keys in your pocket. These Hoops® feature a clear frame that allow your phone's color to shine through, enhancing its natural look. The slim profile optic rings are equipped with scratch-and shock-resistant glass and a metal frame that protect your lenses as well as looking great. And if you’re worried about image distortion, you can rest easy: Hoops® don’t affect the clarity of your lenses or the quality of your photos – they just give you a bit more peace of mind.
The camera lens protector is designed for easy application and perfect fit. They are equipped with a silicone adhesive along the edges! And remember: Once Hoops® are installed, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground camera first. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
Hoops® protect and prolong the lifetime of your phone so that one day you can pass it on to someone else who will love it just as much as you do. It’s the new circle of phone life. By extending the lifespan of our devices, we postpone the need to produce new devices. This is one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging and make it more sustainable: In 2024, we reduced the amount of paper in our PanzerGlass core product packaging design by an average of 66%* and of course this product comes in a recyclable FSC™-certified box.
*Reduction from 2022-2024 measured by comparing selected products from the PanzerGlass® core range.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Compatibility | Samsung - Galaxy A26 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Frame type | Full frame |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5 g |
| Height | 74.3 mm |
| Depth | 2.33 mm |
| Thickness | 2.33 mm |
| Width | 51.8 mm |
| Screen size HxW | 74.3 x 51.8 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 24 g |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package width | 108 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |