PanzerGlass ® Ceramic II Screen Protector iPhone 17 | iPhone 16 Pro | Ultra-Wide Fit w. EasyAligner
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Incl. EasyAligner = Comes with an EasyAligner that makes installation so simple you can do it perfectly even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- NANOCERAM™ = Produced with optical glass from Ohara, a leading Japanese company. It’s 5x stronger than our strongest screen protector to date.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
A new star in screen protection is born! Ceramic Protection from PanzerGlass® is an out-of-this-world screen protector that sets a new standard for durability! It’s 5 times stronger than our strongest screen protector to date. Or to put it in impact terms: You can drop a 320 g steel ball from 2.5 meters onto the screen protector without breaking it! It even has a smudge-free coating that reduces traces of fingerprints and grease.
The screen protector is made of certified Japanese glass-ceramics from Ohara. Glass-ceramics is one of the world’s most scratch-resistant materials and contains imbedded crystals, invisible to the naked eye, that prevent cracks from spreading, enabling a level of strength that can’t be achieved with conventional glass. And as if that wasn’t enough, the transparency of the glass is second to none thanks to Ohara’s nano-crystallization technology.
The enclosed EasyAligner makes installation a piece of cake (seriously!), and to make it even easier, we’ve included step-by-step instructions as well as a QR code for quick access to our online how-to video. And remember: Once the screen protection is applied, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground screen first. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
The screen protector has an Ultra-Wide Fit, which means that it covers the front surface of your phone, providing you with a complete view of your beautiful phone screen while still leaving a little room around the edges for a PanzerGlass® case. And if you want an extra level of phone protection, combine the screen protector and case with a PanzerGlass® PicturePerfect or Hoops® camera lens protector.
P.S. This product comes in a recyclable FSC™-certified box.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 17,Apple - iPhone 16 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Height | 145.8 mm |
| Depth | 0.71 mm |
| Thickness | 0.71 mm |
| Width | 67.6 mm |
| Screen size HxW | 145.75 x 67.64 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Installation tray | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 57 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package width | 108 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |