PanzerGlass ® 2-Way Privacy Screen Protector Samsung Galaxy A36 5G | Ultra-Wide Fit
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Incl. EasyAligner = Comes with an EasyAligner that makes installation so simple you can do it perfectly even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- 60% recycled glass = Same strength. Circulation solution. This protector is made of 60% recycled glass.
- Side-view privacy = Renders the content of your screen virtually invisible to anyone sitting next to you.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Incompatible with fingerprint sensor = Protection comes first! In-display fingerprint sensor incompatible with screen protector.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly = Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Powerful meets privacy! With this PanzerGlass® privacy screen protector made of 60% recycled glass, your personal info is safe from the prying eyes of people sitting next to you on the train, in the coffee shop, or at the office. The specially designed privacy filter renders the content of your screen virtually invisible to everyone except you. Protection comes first! In-display fingerprint sensor incompatible with screen protector. It even has a smudge-free coating that reduces traces of fingerprints and grease.
And the screen protection? It’s outstanding! With 3x higher scratch resistance than our models for the S23 series, this screen protector keeps your phone screen safe from accidental bumps, crushing falls, and other hazards of everyday life. Or to put it in more sustainable terms: It prolongs the lifetime of your phone, thereby postponing the need to produce new phones. This is one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging: For this screen protector, we have managed to reduce the paper packaging by 33%* compared to previous models. This product comes in a recyclable FSC™-certified box.
We’ve included a QR code for quick access to our online how-to video. And remember: Once the screen protection is applied, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground screen first. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart.”
The screen protector is Ultra-Wide Fit, meaning it covers the front surface of your phone to provide superb screen protection and a complete screen view, while still leaving a little room around the edges for a PanzerGlass® case. If you want extra phone protection, combine the screen protector and case with a PanzerGlass® PicturePerfect or Hoops camera lens protector.
*Measured by third-party lab by comparing the mass of the new paper packaging introduced in 2023 with the mass of the previous paper packaging introduced in 2022 (CPRTC, report No. ZSA20231301-0016).
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Compatibility | Samsung - Galaxy A36 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 23 g |
| Height | 158.8 mm |
| Depth | 0.51 mm |
| Thickness | 0.51 mm |
| Width | 74.1 mm |
| Screen size HxW | 158.76 x 74.06 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Installation tray | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 53 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package width | 108 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |