PanzerGlass CARE™ by ® Tango 2-in-1 Wallet Case w. MagSafe iPhone 17 Pro Max
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Luxury leather feel = More than just an accessory, this casual and chic wallet case is designed with attention to detail, offering a luxurious leather feel.
- 3.6 meter drop tested = Tested to withstand drops from heights of up to 3.6 meters.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- FSC™-certified packaging = Comes in a box made of recyclable FSC™-certified paper.
- Full access to all functions = Protects your device while still providing easy access to all button controls.
Tango Two-in-One Wallet Case It takes two to tango. This slim yet durable wallet-and-case-in-one has a luxurious leather-like feel. It’s a stylish combination of protection and convenience at your fingertips. More than just an accessory, this chic casual wallet features an easy open-and-close clasp and a detachable phone case wrapped in animal-friendly vegan leather, providing secure storage of up to four cards, including RFID blocking. And because it’s MagSafe and Qi compatible, you can enjoy seamless wireless charging without removing the case.
Detachable Vegan Lux Leather phone case
Secure storage of up to 4 cards
Enhanced camera protection
Sophisticated yet durable
MagSafe & Qi compatible for effortless wireless charging
DARE TO CARE CARE is a playful and protective international tech and lifestyle brand featuring a range of products created using the highest quality materials and influenced by fashion, art, and music. We care about people and the world we live in. We care about sustainability and self-expression. And we care about tech and extending its lifetime. So protect your tech in style and show the world you CARE.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| Easy to apply | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 17 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Black |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Sustainable technologies and materials | 100% recycled post-consumer polycarbonate |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 120 g |
| Thickness | 1.8 cm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 173 mm |
| Width | 92 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 152 g |
| Package height | 181 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package width | 108 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |