PanzerGlass CARE™ by ® Smokey Case w. Black MagSafe iPhone 17 Pro
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- 4.8 meter drop tested = Tested to withstand drops from heights of up to 4.8 meters.
- 1 Year anti-yellowing guarantee = Keep your device looking new and clear with our 1 year protection against yellowing.
- Recycled plastic = Made of 100% recycled plastic for a better tomorrow.
- MagSafe compatible = Works perfectly with MagSafe for hassle-free wireless charging.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- Full access to all functions = Protects your device while still providing easy access to all button controls.
Say hello to Smokey – the ultimate choice for cool factor. This protective case is probably our hottest and most anticipated new arrival. Made from recycled plastic in the coolest Smokey finish, this slim yet super strong case offers phenomenal protection. Every angle and corner has been drop-tested at 4.8 meters and it offers enhanced camera protection, as well as wireless charging and MagSafe compatibility.
The stylishly Smokey protective case is your perfect outdoor partner for festive BBQs, gorgeous sunsets, and everything in between. Any place, any surface, Smokey is robust and designed to endure extreme drops, ensuring you’ll always have peace of mind.
DARE TO CARE
CARE is a playful and protective international tech and lifestyle brand featuring a range of products created using the highest quality materials and influenced by fashion, art, and music. We care about people and the world we live in. We care about sustainability and self-expression. And we care about tech and extending its lifetime. So protect your tech in style and show the world you CARE.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| Easy to apply | Yes |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 17 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Black |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Sustainable technologies and materials | 100% recycled post-consumer polycarbonate |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 38 g |
| Thickness | 1.6 cm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 78 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 70 g |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package width | 110 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |