PanzerGlass CARE™ by ® SL1M Case Transparent w. Qi Samsung Galaxy S26 Ultra
Couldn't load pickup availability
- Qi compatible = Compatible with Qi technology.
Slimfit for heavy-duty protection without the bulk!
Introducing our thinnest case ever: SL1M. The new super-slim CARE™ by PanzerGlass® case for Samsung phones is a mere 1 millimeter thick – that’s it! And yet, it’s still Qi compatible and features enhanced camera protection. Made of 100% recycled plastic, this case is treated with our unique Nanotech-enabled smart coating that’s sweat and make-up resistant. It also comes with our 1 year anti-yellowing guarantee. So say good-bye to bulky covers that yellow with time and say hello to slim-fitting, heavy-duty protection that keeps your lifeline to the world safe from drops, shocks, and scratches without hiding your phone’s beautiful, sleek design behind a clunky case.
DARE TO CARE
CARE™ is a playful and protective international tech and lifestyle brand featuring a range of products created using the highest quality materials and influenced by fashion, art, and music. We care about people and the world we live in. We care about sustainability and self-expression. And we care about tech and extending its lifetime. So protect your tech in style and show the world you CARE.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| Made with recycled materials | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Protection features | Drop proof, Bump resistant, Scratch resistant |
| Card pocket | No |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Samsung - Galaxy S26 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Transparent |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 100% recycled post-consumer polycarbonate |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 23 g |
| Thickness | 1.2 cm |
| Depth | 12 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 80 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 54 g |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package width | 108 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |