PanzerGlass CARE™ by ® Kickstand Case Transparent w. MagSafe iPhone 17 Pro Max
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Protection with a kick = 360° adjustable angles.
- 4.8 meter drop tested = Tested to withstand drops from heights of up to 4.8 meters.
- 1 Year anti-yellowing guarantee = Keep your device looking new and clear with our 1 year protection against yellowing.
- Recycled plastic = Made of 100% recycled plastic for a better tomorrow.
- MagSafe compatible = Works perfectly with MagSafe for hassle-free wireless charging.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- Full access to all functions = Protects your device while still providing easy access to all button controls.
One of our most anticipated new products is finally available! Every angle and corner has been drop-tested at 4.8 meters. Made from recycled plastic, this case offers phenomenal protection, wireless charging, and MagSafe compatibility, and includes our 1 Year Anti-Yellowing guarantee – no questions asked. This slim, light-weight protective kickstand case offers everything you want is a phone case. It’s practical design features a versatile kickstand for hands-free viewing, both vertical and horizontal. Now you – or your kids – can FaceTime, stream series, watch movies, and do yoga with ease, any where, any time … and hands free. It even includes enhanced camera protection to safeguard your selfies and photos.
DARE TO CARE
CARE is a playful and protective international tech and lifestyle brand featuring a range of products created using the highest quality materials and influenced by fashion, art, and music. We care about people and the world we live in. We care about sustainability and self-expression. And we care about tech and extending its lifetime.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| Easy to apply | Yes |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 17 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Transparent |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Sustainable technologies and materials | 100% recycled post-consumer polycarbonate |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 51 g |
| Thickness | 1.6 cm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 169 mm |
| Width | 85 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 83 g |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package width | 110 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |