PanzerGlass CARE™ by ® 2-in-1 Bundle Samsung Galaxy A56 5G
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Incl. EasyAligner = Comes with an EasyAligner that makes installation so simple you can do it perfectly even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- 1.2 meter drop tested = Tested to withstand drops from heights of up to 1.2 meters.
- Slim design = Enjoy sleek aesthetics and lightweight protection that doesn't compromise on style or functionality.
- 60% recycled glass = Same strength. Circulation solution. This protector is made of 60% recycled glass.
- 100% recyclable case = Protect your device and the planet with a case that's 100% recyclable, offering eco-friendly durability without compromise.
- Made of 100% recycled plastic = Using more sustainable materials is one way of working toward a more sustainable future – this case is made of 100% recycled plastic.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- FSC™-certified packaging = Comes in a box made of recyclable FSC™-certified paper.
- Full access to all functions = Protects your device while still providing easy access to all button controls.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly = Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Protect your phone in style with the CARE by PanzerGlass® Fashion 2-in-1 Protection Bundle. Designed for when you prioritize both fashion and security, this bundle keeps your phone safe while making a statement. The bundle includes:
Installation is also easy. Just mount the screen protector using the enclosed EasyAligner, apply the camera lens protector, and click on the case. To make it even easier, we’ve included step-by-step instructions as well as a QR code for quick access to our online how-to video. And once everything is installed, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Compatibility | Samsung - Galaxy A56 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU), Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 23 g |
| Height | 158.8 mm |
| Depth | 0.51 mm |
| Thickness | 0.51 mm |
| Width | 74.1 mm |
| Screen size HxW | 158.76 x 74.06 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Installation tray | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 88 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package width | 108 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |