Panasonic Toughbook G2 4G Intel® Core™ i5 512 GB 25.6 cm (10.1") 16 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Black
Couldn't load pickup availability
- Slate Tablet PC Black
- 25.6 cm (10.1") 1920 x 1200 pixels LCD IPS
- Intel® Core™ i5 i5-10310U 1.7 GHz
- 512 GB SSD
- Single camera 8 MP Front camera 2 MP
- 4G Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.1+EDR Ethernet LAN
- Lithium-Ion (Li-Ion) 4360 mAh 12 h
- Windows 11 Pro 64-bit
The TOUGHBOOK G2 is the next generation rugged device for mobile workforces. It offers all the benefits of the latest technology, while maintaining important access to legacy systems. All of this, wrapped up in a more flexible, secure and ultimately even more useable device.
TOUGHBOOK G2 includes new advanced features which makes it compliant with a new class of secure PCs that Microsoft is developing in partnership with OEM partners. Through deep integration between hardware, firmware and Windows 10 Pro the TOUGHBOOK G2 offers the greatest protection from highly advanced threats & increasing risks of cyberattacks, now and in the future.
The TOUGHBOOK G2 is one of the first modern Windows device in the market that comes with the highest level of hardware, software and identity protection ready right out-of-the-box.
A game changer for computing security.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Internal storage capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
|---|---|
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Windows Hello | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1+EDR |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Device type | Tablet PC |
| Built-in stylus pen storage | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Protection features | Drop proof, Dust resistant, Water resistant |
| Performance | |
|---|---|
| Position location | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Software | |
|---|---|
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Embedded options available | No |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4360 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery life (max) | 12 h |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 110 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 15.6 V |
| AC adapter output current | 7.05 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 279 mm |
| Depth | 23.5 mm |
| Height | 188 mm |
| Weight | 1.19 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | Toughbook |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -29 - 63 °C |
| Drop proof | 180 cm |