Panasonic Toughbook 55 MK3 Intel® Core™ i7 i7-1370P Laptop 35.6 cm (14") FWXGA 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Black
Couldn't load pickup availability
- Laptop Clamshell Black
- Intel® Core™ i7 i7-1370P Processor cores: 14
- 35.6 cm (14") FWXGA 1366 x 768 pixels LCD
- 16 GB DDR4-SDRAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion)
- Windows 11 Pro 64-bit
Switch. Fit. Click.
TOUGHBOOK 55 with Windows 11 Pro, magnesium chassis, flexible configurations and universal bay is the most versatile 14" rugged Toughbook ever built, but doesn't compromise on durability, with an unique 'honeycomb' design for improved strength and splash resistant design. In terms of flexibility, the TOUGHBOOK 55 is equally outstanding. It offers a huge array of configuration options, making it easier for customers to have exactly the device they want.
Secured-core PC compliant - the most secure Windows device in the market.
TOUGHBOOK 55 includes new advanced features which makes it compliant with a new class of secure PCs that Microsoft is developing in partnership with OEM partners. Through deep integration between hardware, firmware and Windows 11 Pro the TOUGHBOOK 55 offers the greatest protection from highly advanced threats & increasing risks of cyberattacks, now and in the future.
The TOUGHBOOK 55 is one of the first modern Windows device in the market that comes with the highest level of hardware, software and identity protection ready right out-of-the-box.
A game changer for computing security.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Rugged design | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | FWXGA |
| Panel type | LCD |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-1370P |
| Processor cores | 14 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | MaxxAudio |
| Network | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 7.05 A |
| AC adapter output voltage | 15.6 V |
| DC-in jack | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -29 - 60 °C |
| Drop proof | 0.91 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.08 kg |
| Width | 345 mm |
| Depth | 32.8 mm |
| Height | 272 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Toughbook |