Panasonic Toughbook 55 MK2 Intel® Core™ i5 i5-1145G7 Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Black, Silver
Couldn't load pickup availability
- Laptop Clamshell Black, Silver
- Intel® Core™ i5 i5-1145G7 Processor cores: 4
- Touchscreen 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080 pixels IPS
- 8 GB DDR4-SDRAM 3200 MHz
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN 1000 Mbit/s Bluetooth 5.1 4G
- Lithium-Ion (Li-Ion) 18 h
- Windows 10 64-bit
The Panasonic TOUGHBOOK® 55 is a 14” semi-rugged laptop that features an innovative modular design and up to 38 hours of battery life with its optional 2nd battery. The modular design features six expansion areas allowing users to upgrade the memory, storage, keyboard and three different xPAK areas featuring a new barcode reader, additional I/O, optical drives, authentication readers and more. Backwards compatibility with the previous generation of docks protects customers’ investments while saving time and resources. Built with state of the art technology, the TOUGHBOOK 55 offers the latest Intel® 11th Gen vPro™ processors, optional Intel Iris® Xe Graphics, tetra array microphone that provides unparalleled speech recognition accuracy, unmatched battery life, color-selectable backlit keyboard and a Night mode to reduce eye strain and help preserve night vision. Secure-core PC compliant - simplified security out-of-the box.
Innovative modular design
The TOUGHBOOK 55 features six user-upgradeable expansion areas including memory, storage, keyboard and three xPAK areas. The xPAK’s now include an all new barcode reader as well as optical drives, authentication readers as well as additional I/O, batteries and additional storage drives. This unparalleled customization enables organizations to help futureproof, simplify ordering, shorten lead times and decrease downtime.
Unprecedented all-day battery life
With up to 19 hours of battery life, or 38 with optional second battery and the ability to hot swap, workers can easily work in the field or pass their unit to the next shift without worrying about low battery.
Color-selectable Backlit Keyboard
The color-selectable backlit keyboard has four levels of brightness and allows you to select from four preset colors or create your own. Compared to the TOUGHBOOK 54, it is 3x brighter and has double the number of user-definable keys, a seamless 25% larger touchpad and keyboard icons that are backlit for easier night viewing.
Tetra-array microphones
Featuring four microphones that offer class leading speech recognition and up to 3x the accuracy in noisy environments. The tetra-array microphones are paired with an infrared webcam which supports facial recognition using Windows Hello and has a privacy cover for security.
Day/Night Mode
Can be turned on manually or automatically based on the amount of light or the time of day to preserve night vision and reduce eye strain. Users can select between 12 different screen effects, as well as display brightness, keyboard brightness and color options.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1145G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Configurable TDP-up frequency | 2.6 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Configurable TDP-down frequency | 1.1 GHz |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G standard | LTE-A |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 10 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Processor special features | |
|---|---|
| Idle States | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery life (max) | 18 h |
| Battery recharge time | 3 h |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 7.05 A |
| AC adapter output voltage | 15.6 V |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -29 - 60 °C |
| Drop proof | 91 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.22 kg |
| Width | 345 mm |
| Depth | 272 mm |
| Height | 32.8 mm |
| General | |
|---|---|
| Product series | 55 |
| Product family | Toughbook |