Panasonic Toughbook 55 Full-HD Touch Intel® Core™ i7 i7-8665U Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 10 Pro UK English Black, Silver
Couldn't load pickup availability
- Up to 38hr battery life
- Secured-core PC compliant - the most secure Windows device in the market
- Maximum flexibility by two Expansion Slots and TOUGHBOOK Universal Bay
- Intel® Core™ i7 8665U vPro™ Processor
- 14" Full-HD Active Matrix LCD, capacitive Touch Screen, 1.000cd/m² brightness
With Windows 10 Pro, magnesium chassis, flexible configurations and universal bay is the most versatile 14" rugged TOUGHBOOK ever built, but doesn't compromise on durability, with an unique 'honeycomb' design for improved strength & splash resistant design.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Magnesium |
| Market positioning | Business |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TFT |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-8665U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.1 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 GHz |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express configurations | 1x4, 2x2, 1x2+2x1, 4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 620 |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3EA0 |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Docking connector | Yes |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Processor ARK ID | 193563 |
| Processor package size | 46x24 mm |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Idle States | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery life (max) | 19 h |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 7.05 A |
| AC adapter output voltage | 15.6 V |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -29 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.22 kg |
| Width | 345 mm |
| Depth | 272 mm |
| Height | 32.8 mm |
| General | |
|---|---|
| Product series | 55 |
| Product family | Toughbook |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC |
- TOUGHBOOK 55 Computer Generated Imagery – MAKE IT YOURS
- SWITCH. FIT. CLICK. - Introduction TOUGHBOOK 55 – MAKE IT YOU
- TOUGHBOOK 55 by G.M. Bryant, Senior VP, GM of the Client Computing Group Intel Corp.
- TOUGHBOOK 55 by N. Dezen, VP, Device Partner Sales Consumer and Device Sales, Microsoft Cooperation
- TOUGHBOOK 55 Drop Test
- TOUGHBOOK 55 Splash Water Test
- TOUGHBOOK 55 Vibration Test
- What has Toughbook 55 in common with ice-cream?