Panasonic FZ-M1 / FZ-B2 Lite Vehicle Dock
Couldn't load pickup availability
- Basic device type: Tablet
- Brand compatibility: Panasonic
- Black
- Docking connector type: Panasonic 24-pin
- Power source type: DC
A specially designed field serviceable vehicle dock which accommodates both FZ-M1 and FZ-B2
Toughpad devices.
This dock has been created to reduce the overall size and weight of the dock and tablet combination for those customers who do not require any of
the additional options available for their Toughpad FZ-M1 or FZ-B2 device.
A unique removable electronics panel has been incorporated into the design of this dock, which means the user can quickly and easily replace the
panel in the case of damaged connectors, significantly reducing downtime in the field.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | Panasonic FZ-M1, FZ-B2 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, MIL-STD-810G |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Docking connector type | Panasonic 24-pin |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 223 mm |
| Depth | 159 mm |
| Height | 184 mm |
| Weight | 590 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |