Our Pure Planet Signature Bluetooth Speaker
Couldn't load pickup availability
- 360 degrees of deep, clear and immersive sound with a powerful bass
- 15 hours battery life
- Water resistant with IPX7 rating
- Grab it by the handle and take it with you whever your adventure leads
- Stylish design to ensure it will be the talking point wherever you take it
- 2 year manufacturers warranty
- 200% plastic regenerative
- 100% carbon neutral
"Get ready for an immersive sound experience. The Signature Bluetooth Speaker brings you a full 360 degrees of sound, for deeper, clearer and more powerful sound quality.
With a lightweight build, convenient carry handle, and water-resistant design, the Signature Bluetooth Speaker is made for travel and adventure. Bring the beats with you wherever you travel and enjoy crystal-clear sound on the go.
With a 15 hours battery life, this powerful Bluetooth speaker keeps the party going for longer, letting you listen to your favourite tunes all day and night.
And while you’re enjoying better sound quality, you can enjoy the peace of mind that your speaker is better for the planet. All our products are 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and use 100% sustainable packaging (FSC certified).
| Loudspeakers | |
|---|---|
| True Wireless Stereo (TWS) technology | Yes |
| Woofer | No |
| Tweeter | No |
| Driver diameter | 5.8 cm |
| Speaker type | Full range |
| Number of passive radiators | 2 |
| Number of drivers | 2 |
| Number of speakers | 1 |
| Audio output channels | 2 channels |
| Audio | |
|---|---|
| Sensitivity | 85 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.3% |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 80 dB |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 40 W |
| Impedance | 4 Ω |
| Frequency range | 40 - 20000 Hz |
| Speakers RMS power | 20 W |
| RMS rated power | 20 W |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| AC (power) in | No |
| DC-in jack | Yes |
| USB charging port | Yes |
| Line-out | No |
| AirPlay | No |
| Headphone out | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Microphone in | No |
| AUX in | Yes |
| USB connectivity | No |
| 6.35 mm connector | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX7 |
| Castor wheels | No |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Hook | Yes |
| Illumination LED | No |
| Underwater time | 30 min |
| Waterproof up to | 1 m |
| Protection features | Waterproof |
| Built-in display | No |
| On/off switch | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Metal |
| Product colour | Black |
| Product design | Cylinder |
| Product type | Stereo portable speaker |
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, 100% carbon neutral, 200% plastic regenerative, ROHS |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Auto power off | Yes |
| Remotely operated | No |
| Virtual assistant | No |
| Built-in wireless charger | No |
| Bass adjustment | No |
| Equalizer | Yes |
| FM radio | No |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Hands-free mode | No |
| Easy pairing | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Audio formats supported | SBC |
| Recommended usage | Tablet / Smartphone |
| Amplifier | |
|---|---|
| Amplifier | Built-in |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| AC adapter input voltage | 5 V |
| Built-in charger | No |
| DC input voltage | 5 V |
| Standby time | 100 h |
| Battery weight | 95 g |
| Battery recharge time | 5 h |
| Battery life (max) | 15 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 40 - 75% |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 55% |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 30 °C |
| Operating temperature (cooling) (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| UN number | UN3481 PI967 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | No |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), Product Carbon Footprint (PCF) Carbon Neutral, SCS Recycled Content Certification |
| Sustainability organizations | Carbon Reduction Institute (NoCO2), Plastic collective |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 702 g |
| Height | 188 mm |
| Depth | 88 mm |
| Width | 88 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 946 g |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package width | 115 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging languages | Dutch, English, Spanish, Finnish, French, GER, Italian, Norwegian, Polish, Swedish |
| Safety sheet | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Power adapter included | No |
| Quick start guide | No |
| Microphone included | No |
| Remote control included | No |
| Cables included | AUX, USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Vendor code | UN3481 PI967 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 25 kg |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Master (outer) case length | 620 mm |
| Master (outer) case width | 517 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Customs product code (TARIC) | 8518210000 |
| Harmonized System (HS) code | 8518210000 |
| Other features | |
|---|---|
| Works with Amazon Alexa | No |
| Works with Apple Siri | No |
| Works with the Google Assistant | No |