Origin Storage TS-431XEU-2G/4TB NAS/storage server Rack (1U) Annapurna Labs Alpine AL-314 2 GB HDD QNAP QTS
Couldn't load pickup availability
- Small & Medium Business NAS Rack (1U)
- QNAP QTS
- Total installed storage capacity: 4 TB Number of storage drives supported: 4 HDD & SSD
- Annapurna Labs Alpine AL-314 1.7 GHz
- 2
- Ethernet LAN
- Cooling type: Active
4-Bay quad-core 1.7 GHz short-depth rackmount NAS with 100W power supply 2GB DDR3 SODIMM RAM (max 8GB) SATA 6Gb/s 1x 10GbE SFP+ LAN 2x GbE LAN hardware encryption Container Station Surveillance Station: free 2 max 30 up to 1x UX-800U/UX-1200U Populat
| Storage | |
|---|---|
| RAID support | Yes |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive capacity | 4 TB |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Installed storage drive type | HDD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Total installed storage capacity | 4 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor model | Alpine AL-314 |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 2 GB |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
|---|---|
| Backup function | Yes |
| Device class | Small & Medium Business |
| Type | NAS |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Height | 440 mm |
| Depth | 291 mm |
| Width | 439 mm |