Origin Storage Screen Protector 19.5in (16:9) Anti-Glare
Couldn't load pickup availability
- Anti-Air Bubble Silicone
- Anti-glare minimizes disturbing reflections
- Smooth touch coating
- Dirt repellent, stains, fingerprints are easy to remove
- Touchscreen ready / compliant
- Japanese Pixel technology, minimized pixel/dots
A Security Filter from Origin Storage helps provide protection against shoulder surfers and visual hackers viewing your confidential and sensitive information on your computer screen. With a Security Filter from Origin the intended users view of the screen remains crystal clear whilst people viewing the screen from the sides see only a dark screen, almost as if the screen is turned off, preventing them seeing your information. Designed to be easy to fit the Origin Storage Security Filter is quick and simple to attach to your screen. With the Plug-in version fitted you can remove and reattach just as easily for those times when you need to share your screen with other people. If it's something permanent that you need then opt for our fully adhesive variant.
| Features | |
|---|---|
| Easy to clean | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape & portrait |
| Easy to remove | No |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Maximum screen size | 49.5 cm (19.5") |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Compatibility | 19.5in Monitors (16:9) |
| Brand compatibility | Any brand |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 240 mm |
| Width | 432 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Aspect ratio | 16:9 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |