Origin Storage 65W BTI AC Adapter with 4.5mm x 3.0mm Dell connector for use with newer Dell models
Couldn't load pickup availability
- Fully compatible with specified laptops
- Photo for illustrative purposes only
- Genuine OEM Parts
Origin Storage supply a full range of fully compatible replacement Batteries and Mains Adapters for all our customers' needs.
Our quality batteries and mains adapters are all tested fully to ensure 100% compatibility with each system and are manufactured to either meet or exceed the specifications of the original manufacturers products.
We can supply replacement Batteries and Mains Adapters for almost all makes and models of Dell, Compaq, HP, IBM, Toshiba, Lenovo, Sony, Fujitsu, Acer, Panasonic and many more.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Adjustable output voltage | No |
| Output current | 3.42 A |
| Output voltage | 19 V |
| Output power | 65 W |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Included power plug types | EU, UK |
| Cables included | AC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |