Origin Storage 3TB 7.2k PowerEdge R/T x10 Series 3.5in SATA Hotswap HD w/ Caddy
Couldn't load pickup availability
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched Hard Drive & Solid State Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched Drive Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5" with either SATA or SAS interfaces, available in a range of capacities and spin speeds. All our Matched Drive Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
| Features | |
|---|---|
| Refurbished | No |
| Bytes per sector | 512 |
| Average latency | 4.14 ms |
| Read seek time | 0.5 ms |
| Write seek time | 0.6 ms |
| HDD number of cylinders | 16383 |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Hot-swap | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 3 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (read) | 6.4 W |
| Power consumption (write) | 6.4 W |
| Power consumption (idle) | 5.2 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating shock | 300 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating vibration | 1.04 G |
| Operating vibration | 0.67 G |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive caddy included | Yes |
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 850 g |
| Height | 261 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | Dell PowerEdge C1100 Dell PowerEdge C2100 Dell PowerEdge R310 Dell PowerEdge R410 Dell PowerEdge R415 Dell PowerEdge R510 Dell PowerEdge R515 Dell PowerEdge R710 Dell PowerEdge R715 Dell PowerEdge R810 Dell PowerEdge R815 Dell PowerEdge T310 Dell PowerEdge T410 Dell PowerEdge T610 Dell PowerEdge T710 Dell PowerVault NX3000 Dell PowerVault NX3100 |
| Swing handle for easy carrying | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Internal | Yes |
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Product colour | Multicolour |