Origin Storage 19V/90W BTI AC Adapter with 5.5mm x 3.35mm connector for use with various Samsung models
Couldn't load pickup availability
- Fully compatible with specified laptops
- Photo for illustrative purposes only
- Genuine OEM Parts
Origin Storage supply a full range of fully compatible replacement Batteries and Mains Adapters for all our customers' needs.
Our quality batteries and mains adapters are all tested fully to ensure 100% compatibility with each system and are manufactured to either meet or exceed the specifications of the original manufacturers products.
We can supply replacement Batteries and Mains Adapters for almost all makes and models of Dell, Compaq, HP, IBM, Toshiba, Lenovo, Sony, Fujitsu, Acer, Panasonic and many more.
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Laptop |
| Power supply type | Indoor |
| Power current type | AC-to-DC |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output power | 90 W |
| Output voltage | 19 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Brand compatibility | DELL |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output current | 4.74 A |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |