Optoma ZU820TST 7500 ANSI lumens DLP WUXGA (1920x1200) 3D Black
Couldn't load pickup availability
- Presentation Black
- DLP 7500 ANSI lumens
- Laser 30000 h
- WUXGA (1920x1200) 16:10 3000000:1
- Screen size compatibility: 1270 - 7620 mm (50 - 300")
- Ethernet LAN
- Built-in speaker(s) 20 W
- 3D
- AC 260 W
At 8200 lumens with 4K and HDR compatibility, the ZU820TST features a dust-resistant IP5X certified optical engine for 24/7 operation capabilities, offering true maintenance-free projection for up to 30,000 hours of powerful performance in Eco mode. Other features include motorized zoom and focus, full motorized lens shift, and built-in dual 10W speakers.
High brightness, color precision and quiet operation, alongside a 1.26x zoom, make this projector the ideal solution for a variety of end-user scenarios and professional environments, such as simulation, edge-blending and projection mapping, and immersive installations.
The added control flexibility of HDBaseT and LAN make this projector an affordable install and forget solution.
| Projector | |
|---|---|
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Uniformity | 95% |
| Projection distance | 1.33 - 13.06 m |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:10, 16:9 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Contrast ratio (typical) | 3000000:1 |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 7500 ANSI lumens |
| Light source | |
|---|---|
| Service life of light source | 30000 h |
| Light source type | Laser |
| Lens system | |
|---|---|
| Throw ratio | 1.25:1 ~ 2:1 |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom type | Auto |
| Focal length range | 18.72 - 29.59 mm |
| Video | |
|---|---|
| 3D | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| 3D sync port | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Headphone outputs | 2 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDBaseT port | Yes |
| DVI port | No |
| HDMI version | 1.4a/2.0 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Features | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP5X |
| Number of OSD languages | 9 |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Portuguese, Russian |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level (economic mode) | 34 dB |
| Noise level | 36 dB |
| Multimedia | |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Presentation |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| Power consumption (max) | 520 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 260 W |
| Power source | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 17.5 kg |
| Height | 176 mm |
| Depth | 432.5 mm |
| Width | 486 mm |
| Weight | 14 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |