Optoma GT500XR Standard throw projector 4000 ANSI lumens DLP XGA (1024x768) 3D White
Couldn't load pickup availability
- Bright Short throw projector – 4000 ANSI lumens
- Short throw lens - 100" image from just over a metre away
- Easy connectivity – HDMI, VGA, USB power
- Clear, powerful audio - 10W speaker
Short throw, bright and compact projector
Enjoy bright and vibrant entertainment any time of day. Designed for living rooms and home spaces, this short throw projector delivers amazing colour, a long lamp life and energy-saving features for a lower overall cost of ownership.
Multiple inputs, USB power and a built-in speaker provide an easy set-up – perfect for connecting to your laptop, PC, or Blu-ray player for big-screen movies, gaming and streaming. You can even connect a HDMI dongle for wireless viewing.
Portable and lightweight, this compact projector can be easily moved around the home or taken on the go with the optional carry bag (sold separately).
| Projector | |
|---|---|
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Contrast ratio (typical) | 25000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:10, 16:9 |
| Screen size compatibility | 810.3 - 6281.4 mm (31.9 - 247.3") |
| Projection distance | 0.4 - 3.1 m |
| Uniformity | 75% |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 31 - 135 kHz |
| Vertical synchronization (max) | 85 kHz |
| Vertical synchronization (min) | 50 kHz |
| Horizontal synchronization (max) | 91.15 kHz |
| Horizontal synchronization (min) | 15.38 kHz |
| Keystone correction, vertical | +/-20° |
| Keystone correction, horizontal | +/-20° |
| Light source | |
|---|---|
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Lamp power | 203 W |
| Lens system | |
|---|---|
| Fixed focal length | 7.51 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Manual |
| Zoom ratio | 1:1 |
| Throw ratio | 0.617:1 |
| Offset | 115% |
| Video | |
|---|---|
| Full HD | Yes |
| HD-Ready | Yes |
| 3D | Yes |
| 3D Ready | Yes |
| Supported 3D formats | Frame Sequential, Frame packing |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1360 x 768 (WXGA), 1600 x 1200 (UXGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| S/PDIF out port | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Features | |
|---|---|
| Noise level | 28 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Portuguese, Russian |
| Number of OSD languages | 11 |
| Password protection | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Standard throw projector |
| Market positioning | Portable |
| Product colour | White |
| Placement | Desktop |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 225 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Auto power off | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.29 kg |
| Width | 316 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 108 mm |
| Package weight | 3.87 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Other features | |
|---|---|
| RS-232 ports | 1 |