OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24
Couldn't load pickup availability
- Frame by frame, experience all the action with 1ms GTG response time with Overdrive and 165Hz refresh rate coupled with AMD FreeSync™ Premium technology[2].
- Explore your favorite worlds with lifelike gameplay. Escape into the vibrant colors, hues, and shades with the 99% sRGB and 90% DCI-P3 color gamut[1]. Enjoy details from any angle, thanks to the Full HD resolution[3] and IPS panel technology.
- The new OMEN look blends sophistication and fun to elevate your gaming space with an adjustable stand.
- Play around with every possible hardware and software setting in OMEN Gaming Hub[4]—a one-stop shop for customizing your ecosystem. Make your monitor and any PC work better together the way you want.
TAKE YOUR FUN UP A NOTCH
Reach new possibilities with the OMEN by HP 23.8-inch FHD 165Hz Gaming Monitor. Quick performance and vibrant color let you get lost in the games you love most, while the sleek design functions to look and feel great on your desk.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Edge LED |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Matt |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA) |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000000:1 |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.28 x 0.28 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 210 kHz |
| Vertical scan range | 60 - 165 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | sRGB, DCI-P3 |
| Colour gamut | 99% |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| HP segment | Home |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 35 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 539.4 mm |
| Depth (with stand) | 198.3 mm |
| Height (with stand) | 465.3 mm |
| Weight (with stand) | 6.35 kg |
| Width (without stand) | 539.4 mm |
| Depth (without stand) | 52 mm |
| Height (without stand) | 321.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 595 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 407 mm |
| Package weight | 9.33 kg |
| Package type | Box |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, AC |
| Quick start guide | Yes |
| Bundled software | OMEN Gaming Hub |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 85% ITE-derived closed loop plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 38 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 118 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| General | |
|---|---|
| Product family | OMEN by HP |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Introduction month | 2023 |
| Manufacturer warranty | 1 year limited warranty |
| Compliance certificates | CCC, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Depth | 52 mm |
| Width | 539.4 mm |
| Height | 321.5 mm |
| Weight | 6.35 kg |
| Certification | Australian-New Zealand MEPS; BIS; BSMI; CB; CCC; CE; CEL; CSA; EAC; FCC; ISO 9241-307; KC/KCC; NOM; PSB; TUV Bauart; TUV LBL; VCCI; Vietnam MEPS; WEEE; ISC; California Energy Commission (CEC); WW application; ICE; Ukraine certificates; TÜV Flicker free certified; UAE safety; UAE RoHS; South Africa safety; Microsoft WHQL Certification (Windows 11 and Windows 10) |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 994 x 2180 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross weight | 595 kg |