NZXT AC-CRFR1-B1 fan speed controller 3 channels Black
Couldn't load pickup availability
- Conveniently operate a full build of RGB Core Single-Frame Fans using the 8-pin PWM and RGB combo headers
- Fine-tune speeds for up to five PWM fans (including single-frame fan units), with Zero RPM mode for silent operation during low loads
- Synchronize lighting effects on up to five NZXT RGB components to create a cohesive, system-wide look
- Adjust fan speeds, personalize lighting, and create custom profiles via NZXT CAM software, which automatically detects each connected device
- Secure the controller magnetically or use the included 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners
- The included splitter cables have both 4-pin PWM and 4-pin RGB connectors, ensuring it works with any type of NZXT fan
Digital RGB Lighting & Fan Speed Controller
The NZXT Control Hub streamlines fan and RGB lighting management. Connect and customize your setup for optimal performance and vibrant visuals through NZXT CAM software.
| Design | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Channels quantity | 3 channels |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Height | 15.9 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 70 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |