Nintendo The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Standard Traditional Chinese, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Russian Nintendo Switch
Couldn't load pickup availability
- Nintendo Switch Game series: The Legend of Zelda
- Language version: Traditional Chinese, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Russian
- Game edition: Standard Game genre: Action, Adventure
- Developer: Nintendo Release date (DD/MM/YYYY): 12/05/2023
- ESRB rating: E10+ (Everyone 10+) PEGI rating: 12
An epic adventure across the land and skies of Hyrule awaits in The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom for Nintendo Switch.
The Upheaval has come to Hyrule
Embark on a perilous quest to unravel the truth behind a cataclysmic event that has sent the kingdom into turmoil.
Explore the vast land – and skies – of Hyrule
You’ll decide your own path through the sprawling landscapes of Hyrule and the mysterious islands floating in the vast skies above.
Create your own inventions
Harness the power of Link’s new abilities to craft and construct fantastic weapons and vehicles!
| Features | |
|---|---|
| Game edition | Standard |
| Platform | Nintendo Switch |
| Game genre | Action, Adventure |
| Game series | The Legend of Zelda |
| ESRB rating | E10+ (Everyone 10+) |
| Language version | Traditional Chinese, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Russian |
| Developer | Nintendo |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 12/05/2023 |
| PEGI rating | 12 |
| PEGI content descriptors | Violence |
| Multiplayer mode | No |
| Publisher | Nintendo |
| Nintendo Switch modes supported | Handheld mode, TV mode, Tabletop mode |
| ESRB content descriptor | Fantasy violence, Mild fantasy violence, Mild suggestive themes |
| System requirements | |
|---|---|
| Game controller model required | Nintendo Switch Pro |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 1 g |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 11 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 52 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 95045000 |
| Country of origin | Japan |