Nintendo Donkey Kong Country Returns HD
Couldn't load pickup availability
- Nintendo Switch Game series: Donkey Kong
- Language version: Multilingual Voice-over language: English Subtitles language: Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean
- Game edition: Standard Game genre: Action, Platform
- Release date (DD/MM/YYYY): 16/01/2025
- ESRB rating: RP (Rating Pending) PEGI rating: 3
- Maximum number of offline players: 2
Jump, roll, and stomp through Donkey Kong Island in 2D platforming action
Help Donkey Kong and Diddy Kong recover their precious banana hoard from the villainous Tiki Tak Tribe! Stomp enemies, blast through barrels, and ride rockets and mine carts (and even Rambi the rhino) in 80 levels across nine worlds.
Play the game as it was first designed for the Wii™ system, or reduce the difficulty for extra hearts and other goodies to make your journey a little easier. This barrel-blasting adventure is visually enhanced in HD for the Nintendo Switch™ system and includes the extra levels from the Nintendo 3DS™ version!
Team up with a friend and take on the whole game as Donkey Kong and Diddy Kong
Pass a Joy-Con™ controller to a buddy and take on the Tiki Tak Tribe as DK and Diddy in two-player local play. Pelt foes with Diddy’s Peanut Popgun and hover using his Barrel Jet, and slam bad guys into submission with DK’s Ground Pound—or just Barrel Roll right through them. Work together to reclaim those bananas by the bunch!
| Features | |
|---|---|
| Game edition | Standard |
| Platform | Nintendo Switch |
| Game genre | Action, Platform |
| Game series | Donkey Kong |
| ESRB rating | RP (Rating Pending) |
| Language version | Multilingual |
| Voice-over language | English |
| Subtitles language | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean |
| Pre-order | Yes |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 16/01/2025 |
| PEGI rating | 3 |
| Multiplayer mode | Yes |
| Multiplayer mode type | Offline |
| Minimum number of offline players | 1 |
| Maximum number of offline players | 2 |
| Publisher | Nintendo |
| Nintendo Switch modes supported | Handheld mode, TV mode, Tabletop mode |
| System requirements | |
|---|---|
| Game controller model required | Nintendo Switch Pro |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Depth | 5 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 5 g |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 11 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |