Ninebot by Segway Ninebot KickScooter C2 Lite Powered by Segway
Couldn't load pickup availability
- 6 to 10 years old
- Max. speed of approx. 16 km/h (10 mph)
- Solid Tyres 7-inch
- 115-145cm Recommended Height
- 3 Riding Modes: Standard, Sport, Power-assisting
- One-step folding mechanism
- Lightweight: 7.9kg (17.4 lbs.)
- Ambient lighting to match your style
3 Riding Modes
Ride the C2 Lite at a speed you're most comfortable with. Control between three different speeds: Standard, Power Assisting and Sport Mode.
Kick Start with Your C2 Lite
The C2 lite eKickScooter adopts a 130 W powerful brushless motor allowing kids the necessary force to speed up to 16 km/h and ride freely. Thanks to the battery capacity, your child can enjoy the fun alone or with his/her friends in a radius of up to 9 km!
Easy to Read Battery Indicator
Kids can easily monitor battery levels and charge when needed.
More Colours Than You Can Count
Experience more than 250 colours with our ambient RGB light system.
The lighting also syncs with the riding mode for an exciting ride.
Designed for Safer Rides
7-inch solid tyres
Solid tyres eliminate the risk of punctures or flat tyres
Griptape Footboard
Additional traction placed on the footboard to prevents slips.
Mechnical Handbrake
Easy to learn handbrakes with smooth deceleration.
Safeguard Your Battery
The 6-protection mechanism from the Smart Battery System management (BMS) developed by Segway-Ninebot, ensures the longevity and safety of the battery.
| Features | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Recommended height (min) | 1.15 m |
| Recommended height (max) | 1.45 m |
| Protection features | Water resistant |
| Shock absorber | No |
| Cruise control | No |
| NFC key | No |
| Bluetooth | No |
| Motor type | Brushless |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Rear brake system | Drum brake |
| Front tyre size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Rear tyre size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Distance per battery charge (max) | 14 km |
| Ambient lights | Yes |
| Built-in display | No |
| Frame material | Steel |
| Recommended age (max) | 10 yr(s) |
| Recommended age (min) | 6 yr(s) |
| Recommended gender | Any gender |
| Foldable | Yes |
| Maximum load weight | 50 kg |
| Maximum speed | 16 km/h |
| Product colour | Black, Blue |
| Type | Kickbike scooter |
| Power | |
|---|---|
| Charging time | 5.5 h |
| Motor power | 130 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 7.8 kg |
| Height | 856 mm |
| Depth | 950 mm |
| Width | 400 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 13.5 kg |
| Package height | 1040 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package width | 430 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 56 Wh |
| Logistics data | |
|---|---|
| Customs product code (TARIC) | 8711609090 |
| Harmonized System (HS) code | 8711609000 |
| Country of origin | China |