Neomounts PLASMA-W2250SILVERTV floor stand 42-100" - wall - motorised
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 130 kg
- Minimum screen size: 106.7 cm (42") Maximum screen size: 2.54 m (100") Wall
- Minimum VESA mount: 200 x 200 mm Maximum VESA mount: 800 x 600 mm
- Number of displays supported: 1
- Height adjustment
- Cable management
- Steel Silver
With the Neomounts PLASMA-W2250SILVER automatic height adjustable floor stand you place a large format flat screen on the floor and anchor it to the wall with the included wall mounts (7 cm distance). Get optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location. Perfect to use in a class room, boardroom, presentation room or public entrance.
The PLASMA-W2250SILVER is suited for screens between 42"-100" and has a load capacity of 130 kg. The mount is suitable for screens with a VESA hole pattern of 200x200 to 800x600 mm.
The mobile electric floor lift is automatically height adjustable over a height of 50 cm with a remote control. From the floor to the center the distance of the screen is variable from 105-155 cm. The position can be perfectly leveled with four adjustable feet under the central column.
Cables can be guided at the back of the mount. The Neomounts PLASMA-W2250SILVER column comes in a silver color and all installation material is included with the product. Warranty: 5 year.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,400 x 600,440 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400,600 x 500,600 x 600,800 x 200,800 x 400,800 x 500,800 x 600 |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 130 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 130 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Type | Fixed |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment range | 1050 - 1550 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
|---|---|
| Package net weight | 43 kg |
| Lockable | Padlock not included |
| Country of origin | Germany |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 23.2 kg |
| Height | 1550 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 43 kg |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 1330 mm |
| Package width | 260 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet (EU) | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 9403109800 |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 39.8 kg |
| Master (outer) case gross weight | 42.1 kg |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Master (outer) case length | 620 mm |
| Master (outer) case width | 1020 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Width adjustment range | 0 - 900 mm |