Neomounts NM-D750DSILVER Monitor arm 10-32" - gas spring
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 9 kg
- Minimum screen size: 25.4 cm (10") Maximum screen size: 81.3 cm (32")
- Number of displays supported: 2
- Clamp/Grommet Mounting type: Desk
- Maximum VESA mount: 100 x 100 mm
- Gas spring Height adjustment Tilt adjustment
- Steel Silver
The Neomounts desk mount, model NM-D750DSILVER is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for 2 flat screens up to 32". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk clamp or grommet mount.
Neomounts' unique tilt (180°), rotate (180°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is easily individually height adjustable from 17 to 51 centimetres using a gas spring. Depth adjustable from 0 to 61 centimetres. A unique cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the workplace nice and tidy.
Neomounts NM-D750DSILVER has three pivot points and is suitable for screens up to 32" (82 cm). The weight capacity of this product is 9 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
| Mounting | |
|---|---|
| Distance to the wall (max) | 65.1 cm |
| Distance to the wall (min) | 12.6 cm |
| Desk thickness (max) | 8.5 cm |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Number of displays supported | 2 |
| Panel mounting interface | 100 x 100,75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Maximum weight capacity (per display) | 9 kg |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Pivot angle | -180 - 180° |
| Angle of rotation | 360° |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Swivel angle | 180° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | -90 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Width adjustment | 110 cm |
| Depth adjustment range | 0 - 615 mm |
| Height adjustment range | 170 - 505 mm |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 6.1 kg |
| Height | 505 mm |
| Depth | 615 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 6.1 kg |
| Package height | 570 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package width | 465 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Minimum weight | 1 kg |
| Width adjustment range | 0 - 1100 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Master (outer) case net weight | 12.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 16.5 kg |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case width | 590 mm |