Neomounts NM-D135BLACK Monitor arm 10-27"
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 8 kg
- Minimum screen size: 25.4 cm (10") Maximum screen size: 68.6 cm (27")
- Number of displays supported: 1
- Clamp/Grommet Mounting type: Desk
- Maximum VESA mount: 100 x 100 mm
- Manual Height adjustment Tilt adjustment
- Steel Black
The Neomounts desk mount, model NM-D135BLACK is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for flat screens up to 27". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk clamp or grommet mount.
Neomounts versatile tilt (90°), rotate (360°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is manually height adjustable from 0 to 41,5 centimetres. Depth adjustable from 0 to 41 centimetres. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the workplace nice and tidy.
Neomounts NM-D135BLACK has three pivot points and is suitable for screens up to 27". The weight capacity of this product is 8 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
| Mounting | |
|---|---|
| Distance to the wall (max) | 43 cm |
| Distance to the wall (min) | 4 cm |
| Desk thickness (max) | 9 cm |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Maximum weight capacity (per display) | 8 kg |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Angle of rotation | 360° |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 180° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Depth adjustment range | 0 - 410 mm |
| Height adjustment range | 0 - 415 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.33 kg |
| Height | 415 mm |
| Depth | 410 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package net weight | 3.33 kg |
| Package weight | 3.3 kg |
| Package height | 478 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package width | 163 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Master (outer) case net weight | 13.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 15.8 kg |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case length | 340 mm |
| Master (outer) case width | 495 mm |