MSI Raider A16 HX B8WI-006UK AMD Ryzen™ 9 8940HX Laptop 40.6 cm (16") Quad HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5080 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Black
£3,175.99
Couldn't load pickup availability
- Featuring The latest CPU and GPU The Highest Power In Its Class.
- Cooler Boost Cooling Elevated, Unleash Higher Power, Stay Cool Longer
- Simple & Fast Upgrades With Safety Unmatched by Competitors
- Raider’s Signature Features Ensure Everything You Need
- AMD Ryzen™ 9 8940HX Processor, TDP up to 100W
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Colour name | Core Black |
| Form factor | Clamshell |
| Country of origin | China |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD+ |
| Panel type | IPS-Level |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor model | 8940HX |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 32 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| L3 cache | 64 MB |
| L2 cache | 16 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 90 Wh |
| Power | |
|---|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.6 kg |
| Width | 363 mm |
| Depth | 269.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.58 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 567 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 339 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Raider |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |