MSI PRO MAX 271QPHW E14 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD White
Couldn't load pickup availability
- EyesErgo+ redefines the visual comfort
- TÜV-certified Circular Polarization technology mimics natural light to reduce fatigue
- Less Blue Light PRO technology simultaneously protects the eyes and preserves vivid colors & details
- MSI Eye-Q Check helps have self-check eyes & reminds to take a rest while using the monitor for a long time
- Type-C 65W Power Delivery and Display & KVM Switch
- The KVM function allows you to switch between multiple devices and control it with one set of keyboard and mouse
- 144 Hz refresh rate provides a better viewing experience with flicker-free image
- Delta-E ≤ 2 pre-calibrated in the factory for the most excellent color accuracy
- The stand is designed with ergonomic features, including tilt, swivel and height adjustments
- Two built-in speakers
See beyond. Lead beyond.
The physics of focus. Built on the science of natural light, our PRO MAX 271QPHW E14 display redefines visual comfort with EyeErgo+. Combined with Circular Polarizer and intelligent software, we’ve engineered a studio that outlasts the day—so your vision stays as sharp as your ambition.
EyesErgo+ : The New Era of Eye Care
Redefining Visual Comfort
Pure Comfort, True Color Powered by MSI EyesErgo+, Circular Polarizer mimics natural light to reduce fatigue. Protect your eyes without sacrificing color accuracy—engineered for all-day comfort.
Strip the strain. Keep the color
Unlike software filters that turn your screen yellow, our TÜV-Certified Hardware Low Blue Light PRO shifts the light spectrum at the source. It effectively eliminates harmful blue radiation while preserving stunning, true-to-life color accuracy for both work and play.
Total stability. Zero fatigue. Or Say Goodbye to the eye strain
Say goodbye to eye strain and fatigue. Our display is designed to reduce eye strain and fatigue, so you can work longer and more comfortably.
Scatter the distractions
Advanced Anti-Glare coating eliminates distracting reflections to provide crystal-clear visibility and a comfortable viewing experience in any lighting condition.
Stay sharp. Your Eye-Q Check handles the strain
Take control of your eye health with built-in diagnostic tools. Eye-Q Check allows you to perform quick self-assessments for astigmatism and macular degeneration, while reminding you to take breaks and maintain the correct viewing distance for long-term wellness.
Work upright. Stay inspired
With adjustable stand, you can always adjust the way you see and the way you work. Find the most comfortable position for yourself.
One cable. Does it all
Streamline your workspace with the versatile USB Type-C port. With 65W Power Delivery, you can charge your laptop and transfer data with a single connection. Simple. Powerful.
Firmware Update
PRO MAX 271QPHW E14 can update the firmware through Type-C connector, which is simple and easy to use. This allows users to update the firmware on their own at any time when the latest version is released by MSI. This ensures that the screen is always in the best-optimized state.
MSI M-Mate App
MSI M-Mate: Your Bridge Mate for Mac Sync, switch, and command. MSI M-Mate unifies your system functions and Macbook settings with built-in KVM execution. It’s the smarter way to work—all in one mate.
Master two worlds. With a single mind
Boost your productivity by controlling two computers with just one set of keyboard and mouse. The integrated KVM switch allows you to toggle between your laptop and desktop, saving space and simplifying your multitasking workflow.
Sound that surrounds your focus
Whether you are attending virtual meetings, watching videos, or listening to music, the integrated speakers provide clear sound while keeping your desk organized and clutter-free.
144Hz + 1ms MPRT + Adaptive-Sync
Unlock the full potential of your monitor with a high refresh rate. From seamless multitasking at work to ultra-smooth gaming and fluid AI-generated visuals, every detail comes to life with precision and speed. Whether you're creating, playing, or innovating — this is performance you can see and feel.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Wide Quad HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 2550 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 72 - 216 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 144 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 96% |
| sRGB coverage (typical) | 121% |
| Adobe RGB coverage | 87% |
| DCI-P3 coverage | 96% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | White |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | White |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613.5 mm |
| Depth (with stand) | 200.8 mm |
| Height (with stand) | 401.7 mm |
| Weight (with stand) | 6.4 kg |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Depth (without stand) | 63.8 mm |
| Height (without stand) | 362.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 613.5 mm |
| Package depth | 63.8 mm |
| Package height | 362.4 mm |
| Package weight | 10 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |