MSI MAG 272F X24 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Couldn't load pickup availability
- Rapid IPS Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness
- 240Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors
- Less Blue Light – Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum
Experience immersive gaming with the MAG 272F X24 gaming monitor. It features a 1920 x 1080 (FHD) panel, a 240Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 272F X24 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | Rapid IPS |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1920p |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Horizontal scan range | 51.9 - 271.1 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 94% |
| sRGB coverage (typical) | 122% |
| Adobe RGB coverage | 89% |
| DCI-P3 coverage | 94% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Pivot | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 30 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 612.6 mm |
| Depth (with stand) | 249.7 mm |
| Height (with stand) | 439.9 mm |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| Width (without stand) | 612.6 mm |
| Depth (without stand) | 51.8 mm |
| Height (without stand) | 364.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 668 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package height | 446 mm |
| Package weight | 6.2 kg |
| Package type | Box |