MSI Crosshair 16 HX E14WFK-008UK Intel® Core™ i7 i7-14650HX Laptop 40.6 cm (16") Quad HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black
Couldn't load pickup availability
- The all-new Crosshair 16 features mechanical-inspired design. Dragon Shield and patterns highlight the panel cover, while the chassis is adorned with subtle mecha accents, delivering a bold, futuristic style , capturing the essence of tactical weaponry.
- Beyond Fast CPU & GPU Unleashed Intel RPL-HX Refresh 140W CPU TDP
- Power Amplified Slimmer Than All 29% Performance Increase
- Cooler Boost Strength That Lasts with Quad-Exhaust
- Whether you're in the midst of epic battles in your favorite titles, exploring vast virtual realms, or streaming your gameplay to a worldwide audience, the powerful Intel® Core™ i7 14th gen processor ensures that you can enjoy seamless, lag-free gaming, and unlock the full potential of your needs.
16” AI-Ready Gaming. Strong and Stable.
The MSI Crosshair 16 HX (E14W) is a 16-inch gaming laptop for users seeking AI-ready performance, precise responsiveness, and fluid gameplay in one capable machine. Built for hybrid AI agent, competitive gaming, and efficient multitasking, it delivers snappy, dependable performance that keeps pace with fast-moving digital tasks. Its advanced cooling design helps maintain stable performance during prolonged use, keeping AI tools, modern games, and productivity software running smoothly. With its distinctive mecha-inspired aesthetic, the Crosshair 16 HX (E14W) serves as a versatile everyday companion for gaming and modern AI-driven work.
Peak Performance for Gamers
Up to Intel® Core™ i9 processor 14900HX
Introducing the powerhouse of gaming performance – the powerful Intel® Core™ i9 processor 14900HX designed to take your gaming experience to the next level. With its high core count and blazing clock speeds, this gaming CPU is engineered to provide the speed and responsiveness that gamers crave.
GeForce RTX 50 Series Laptops
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4.5, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio. All in the thinnest and longest lasting RTX laptops, optimized by Max-Q.
Supreme Speed. Superior Visuals.
DLSS 4.5 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI.
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp gives you the ultimate responsiveness, enhancing target acquisition, reaction time, and aim precision.
True-to-Life Graphics
Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies.
MSI OverBoost
When under extreme workloads that require full CPU and GPU resources, MSI OverBoost technology delivers peak combined performance with a total power output of 200W.
Powerful Cooling. Quiet Gaming.
MSI Cooler Boost technology optimizes airflow, heat transfer, and acoustic efficiency to keep performance high and noise low. With a redesigned internal layout and enhanced cooling hardware, Crosshair 16 HX E14W stays cool and stable even during intense gaming sessions.
Light Up Your Gaming Style
The Crosshair 16 HX E14W features a 4-Zone RGB keyboard with illuminated WASD keys and specially designed keycaps. Vivid lighting pulses with energy, creating an immersive gaming experience that stands out in style.
Now Even Smarter
Experience smarter productivity featuring Copilot and MSI AI Engine for seamless multitasking. These advanced AI tools adapt to your needs, optimizing performance and streamlining workflows effortlessly.
Comprehensive Connectivity
Crosshair 16 HX E14W features a versatile selection of I/O ports to support multiple peripherals and display outputs. With additional rear I/O placement, cable routing stays cleaner and more organized—maximizing flexibility for every setup.
DISCOVER YOUR NEXT FAVORITE GAME
Enjoy 50+ games with your new MSI devices and two months of Xbox Game Pass Essential Plan. With new games added all the time, there’s always something new to play. Redeem Xbox Game Pass through your purchased MSI laptop via Microsoft Store APP.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Colour name | Core Black |
| Form factor | Clamshell |
| Country of origin | China |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD+ |
| Panel type | IPS-Level |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor model | i7-14650HX |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Maximum turbo power | 157 W |
| Processor base power | 55 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel HM770 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 80 Wh |
| Power | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.3 kg |
| Width | 363 mm |
| Depth | 269.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.54 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 567 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 339 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Crosshair |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |