Motorola moto g56 5G 17.1 cm (6.72") Hybrid Dual SIM Android 15 USB Type-C 8 GB 256 GB 5200 mAh Black
Couldn't load pickup availability
- Rugged durability in a sleek design. Keep your fleet safe with IP68 and IP69 underwater protection1, military-grade toughness2, and Corning® Gorilla® Glass 7i
- Productivity-enhancing display and audio. Increase efficiency and reliability with a super-bright 6.72” FHD+ display backed by stereo speakers with Bass Boost
- Enterprise-ready security and management. Protect your business devices with ThinkShield for Mobile, and manage privacy and security using Moto Secure
- Long-lasting battery + TurboPower™ charging.4 Work all day on just a single charge of the 5200mAh battery, then fuel up fast with TurboPower™.3,4,5
- Seamless integration with Smart Connect7. Boost productivity across your smartphone, tablet, and Windows PC
Beautifully built. Durably designed.
Introducing the sleek yet rugged moto g56 5G for business. Be ready for even the most challenging work environments with IP68 and IP69 underwater protection(1), military-grade (MIL-810H) durability(2), and a scratch-resistant screen. Boost efficiency and reliability indoors and out with a super- 6.72” FHD+ display backed by powerful stereo speakers with Bass Boost. Protect your fleet and manage privacy and security settings using enterprise-ready tools such as ThinkShield for Mobile and Moto Secure. And stay up to date with three years of Security Maintenance Releases. Plus, work all day on just a single charge of the 5200mAh battery, and then fuel up fast with TurboPower™.(3,4,5) The new, business-class moto g56 5G. Durability is beautiful.
| Display | |
|---|---|
| Brand specific technologies | Water touch |
| Pixel density | 391 ppi |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 1000 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 7i |
| Display glass type | Corning Glass |
| Panel type | LCD |
| Screen to body ratio | 87% |
| Display resolution | 2400 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 17.1 cm (6.72") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 7060 |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Virtual RAM (max) | 16 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Camera | |
|---|---|
| Image editing | Retouching |
| AI scene recognition | Yes |
| Audio zoom | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Panorama | Yes |
| Night mode | Yes |
| Smile detection | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Face detection | Yes |
| 3D depth front camera | No |
| 3D depth rear camera | No |
| Auto focus | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Sensor type | Sony LYTIA 600 |
| Flash type | LED |
| Front camera flash | No |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera pixel size | 0.7 µm |
| Front camera pixel size (Quad Pixel technology) | 1.4 µm |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Digital zoom | 8x |
| Second rear camera pixel size | 1.12 µm |
| Rear camera pixel size | 0.8 µm |
| Rear camera pixel size (Quad Pixel technology) | 1.6 µm |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera type | Dual camera |
| Network | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| 5G standard | NR |
| 4G standard | LTE |
| 3G standards | WCDMA |
| 2G standards | GSM |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Hybrid Dual SIM |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Artificial leather |
| Waterproof up to | 1.5 m |
| Protection features | Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Colour name | Black Oyster |
| Product colour | Black |
| Form factor | Bar |
| Performance | |
|---|---|
| Vibrating alert | Yes |
| Voice commands | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Speakerphone | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Artificial Intelligence control | Yes |
| Graphics card | IMG BXM-8-256 |
| Fast charging technology | TurboPower 30 |
| Wireless charging | No |
| Fast charging | Yes |
| Video call | Yes |
| Navigation | |
|---|---|
| Electronic compass | No |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Position location | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Speakers | stereo |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 2 |
| FM radio | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Operating system installed | Android 15 |
| Platform | Android |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 5200 mAh |
| General | |
|---|---|
| Product family | moto g56 5G |
| Endurance | |
|---|---|
| Repairability class | A |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Battery endurance per cycle | 2940 min |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | B |
| Sensors | |
|---|---|
| Gesture sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Required charging power (min) | 5 W |
| Required charging power (max) | 30 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 165.8 mm |
| Depth | 8.35 mm |
| Width | 76.3 mm |
| Weight | 200 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 4500 m |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Headset included | Yes |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Protective case | Yes |
| Screen protector | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
|---|---|
| Ringer type | MP3 |
| Repairability index | 4 |