Middle Atlantic Products MFR Series Mobile Furniture Rack - MFR-2027E1
Couldn't load pickup availability
- 20U Freestanding rack 113.4 kg
- Frame type: Closed
- Steel, Wood
- Maple colour
Engineered and rigorously tested to provide years of trouble-free service, these racks feature premium bolt-through casters and rigid construction for reliability. This cost-effective furniture rack includes advanced features for reliability. Ships fully assembled.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 20U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Product colour | Maple colour |
| Material | Steel, Wood |
| Frame type | Closed |
| Front door style | Glass door |
| Rack rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 575 mm |
| Depth | 695 mm |
| Height | 1068 mm |
| Inner width | 49.8 cm |
| Inner depth | 58.9 cm |
| Inner height | 89.3 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 54.9 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | Electronic Industries Alliance (EIA), Telecommunicatios Industry Association (TIA), UL |