LG 50PK640S Signage Display Digital signage flat panel 127 cm (50") LED 260 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor WebOS 16/7
Couldn't load pickup availability
- Resolution : 3,840 × 2,160 (UHD)
- Brightness : 300 nits
- Backlight Life : 30,000 Hrs, 16 Hrs / 7 Days
- LG Solution Compatibility
LG TV Signage with Essential Function
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
With the resolution that is 4 times higher than FHD, it makes the colors and details of the content more vivid and realistic.
Slim Design
The PK640S stands out with its slim design. Its compact form not only saves space but also allows for easy installation, making it an ideal choice for a variety of settings.
Convenient webOS Platform
LG webOS 25, upgraded in SoC* and web engine, is available on PK640S series for a smooth execution of several tasks. LG webOS smart signage platform enhances user convenience with intuitive GUI.
Versatile Content Management with LG SuperSign CMS
LG SuperSign CMS is an integrated, intuitive solution for managing creative and well-organized digital signage content. It helps connect customers to a variety of services while improving the overall user experience.
Content and Group Management
The embedded Content and Group Management System lets you easily edit and play content, set playlists, and control signage with a remote control, mouse, or mobile phone—no separate PC or software required. This makes content management straightforward and user-friendly.
Real-Time Promotion
With Beacon and Bluetooth® Low Energy (BLE), shop managers can provide coupons and information in real-time.
* LG only transmits Beacon packets (iBeacon / Eddystone); The specific applications and usage scenarios are determined by the purchaser.
Content Sharing
Content mirroring between devices is available on the same Wi-Fi network.
* This function operates on devices that support Miracast.
** The performance may vary depending on the stability of wireless connectivity.
Wireless Access Point
The PK640S series functions as a virtual router, serving as a wireless access point for mobile devices.
Display Power Management Support
Display Power Management (DPM) can be set to ‘On’ when a TV signal is detected, allowing for more efficient power management.
Real-Time Monitoring with LG ConnectedCare
LG ConnectedCare, an optional cloud service solution, offers easy and fast maintenance by remotely monitoring the status of displays in client workplaces. It supports fault diagnosis and remote control services, helping to ensure stable operation for clients’ businesses.
* The availability of the ‘LG ConnectedCare’ service differs by region, and it needs to be purchased separately. So please contact the LG sales representative in your region for more details.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| Display technology | LED |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 260 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Touchscreen | No |
| Response time | 9.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| DVI port | No |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Number of speaker outputs | 1 |
| RS-232C | Yes |
| RF input | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Design | |
|---|---|
| Product design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Indoor |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 300 mm |
| Performance | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| Analog signal format system | ATSC, NTSC |
| Digital signal format system | Clear QAM |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| Global-IPTV support | Yes |
| Web browser | Yes |
| Security algorithms | SNMP |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 116 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 102 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Computer system | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | K25Lp |
| Processor cores | 4 |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | webOS 25 |
| Google applications | YouTube |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 1111 mm |
| Depth (with stand) | 275 mm |
| Height (with stand) | 700 mm |
| Weight (with stand) | 8.7 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1255 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 765 mm |
| Package weight | 11.8 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | L-Con, AKB75095376 |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL FCC Class B ISTA6 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| LG technologies (AV/TV) | Fail over, Group Manager, Smart Energy Saving |
| Other features | |
|---|---|
| USB port lock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Timer | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Depth (without stand) | 59.8 mm |
| Weight (without stand) | 8.6 kg |
| Height (without stand) | 645 mm |
| Panel Lock | Yes |