Kensington SmartFit Extra Wide Monitor Stand
Couldn't load pickup availability
- SmartFit™ supports proper ergonomic eye-level viewing angles, as well as improved neck and shoulder alignment.
- Monitor height matches SmartFit™ personal comfort colours. Risers snap into place to adjust height to 1 of 3 vertical settings: 76mm (3”), 114mm (4.5”), 152mm (6”).
- Stand positions monitor in line with your eyes to help reduce eye and neck strain
- Extra-wide universal platform design fits any monitor up to 27" and 18kg.
- 20.62” clearance between the legs under the stand provides enough storage space for a full-size keyboard
Extra-wide monitors require stands that can provide more support. The SmartFit™ Extra Wide Monitor Stand supports a more comfortable workstation for wider monitors. Its height-adjustable design allows you to easily raise or lower your monitor to the proper viewing height, promoting improved posture and proper eye alignment. Thoughtfully engineered for stability and versatility, it is a useful ergonomic companion for helping you work more comfortably throughout the day.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Mounting | Freestanding |
| Number of displays supported | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment range | 76 - 152 mm |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 610 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 1.97 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet (UK) | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 45 pc(s) |