iStorage datAshur Pro USB3 256-bit 128GB
Couldn't load pickup availability
- The iStorage datAshur PRO is PIN authenticated, hardware encrypted USB flash drive with FIPS 140-2 Level 3, NLNCSA DEP-V and NATO Restricted Validations. (FIPS 140-3 Level 3 pending)
- Real-time military grade AES-XTS 256-bit full disk hardware encryption
- PIN authenticated - supports independent user and admin PINs (7-15 digits in length)
- No software required - 100% hardware encryption
- OS & platform independent
- Works on any device with a USB port
- IP57 certified (dust & waterproof aluminium housing)
- Brute force hack defence mechanism
- Bootable - you can boot your OS from the drive
- Epoxy coated wear resistant keypad
- Tamper proof and evident design
- Super speed USB 3.0
- Unattended auto lock
- Drive reset feature
- Customisation services available
The iStorage datAshur PRO USB 3.0 flash drive’s advanced security features deliver complete data security and guarantees maximum protection of your data at all times. The design of the flash drive includes a rugged extruded aluminium sleeve that is dust and water resistant to IP57 rating and crush resistant, protecting the drive from physical damage whilst keeping your data ultra-secure. Built-in the drive is a rechargeable battery allowing the user to enter a 7-15 digit PIN via the on-board keypad before connecting the device to a USB port. All data transferred to the drive is encrypted in real-time with military grade AES-XTS 256-bit hardware encryption.
Use it straight out of the box. The datAshur PRO does not require any drivers or software to be installed. It delivers drag and drop encryption, plug and play simplicity and can be used with any software or operating system.
| Performance | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 170 MB/s |
| Write speed | 146 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Bootable | Yes |
| Compatible operating systems | MS Windows, macOS, Linux, Android, Chrome, Thin Clients, Zero Clients, Embedded Systems, Citrix and VMware |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Sleeve |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| LED indicators | Yes |
| Key ring | Yes |
| Certification | FIPS 140-2 Level 3, NLNCSA DEP-V, NATO Restricted |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | No |
| PIN-secured access | Yes |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Hardware encryption | Yes |
| Keypad integrated | Yes |
| Lock-out function | Yes |
| Read-only function | Yes |
| Hackproof | Yes |
| Fast secure erase | Yes |
| User and admin roles | Yes |
| Brute-force attack defence | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 78 mm |
| Weight | 25 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Adapter included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, WEEE, C-TICK, RoHS, REACH |
| Logistics data | |
|---|---|
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 5060220253124 |
| Harmonized System (HS) code | 84717098 |