iiyama ProLite T2452MSC-B2 computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD Touchscreen Black
Couldn't load pickup availability
- 61 cm (24") Black
- Built-in speaker(s)
- HDMI DisplayPorts quantity: 1
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 120 Hz Response time: 5 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E ErP CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE
Enjoy smooth and intuitive control with the ProLite T2452MSC-B2, a 24" Full HD touchscreen built for natural and precise touch. Its DeepContrast PCAP+ (Projective Capacitive) 10-point touch technology ensures instant responsiveness, vivid contrast and reduced reflections thanks to optical bonding, in addition, the display is protected from moisture and potential condensation development. The anti-fingerprint coating keeps the screen clean and easy to read, while the IPS panel delivers rich colours and consistent image quality from any angle.
Designed for comfort and efficiency, the adjustable stand supports ergonomic positioning, and the integrated cable management system keeps your workspace neat. With built-in audio and versatile connectivity (HDMI, DisplayPort, USB 3.2 hub), it offers a clean and flexible setup. Sleek edge-to-edge glass and a refined black design make it as stylish as it is functional – perfect for interactive signage, retail, POS, hospitality and creative spaces.
Vivid colors and wide viewing angles
Ensure perfect visibility from any position - The IPS panel delivers vivid, consistent colors and wide viewing angles, ideal for dynamic retail environments and busy commercial spaces.
Responsive interaction and good protection
Featuring intuitive DeepContrast PCAP+ touch technology with Optical Bonding, the screen offers smooth and responsive interaction with reduced glare, while remaining protected from moisture and condensation. Perfect for high-use environments.
Deep contrast and less reflections
Enjoy crystal-clear visuals with deep contrast and less glare - the optical bonded touch panel ensures sharp, easy-to-read content, even under bright retail lighting.
Always clear, always clean
The scratch-resistant, anti-fingerprint coating keeps the screen looking clear and professional even in busy retail settings, reducing visible smudges and protecting the surface from daily wear - your content always shines and the display stays easy to clean.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Display brightness | 360 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 138 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Haze rate | 90% |
| Surface hardness | 7H |
| Performance | |
|---|---|
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of downstream ports | 2 |
| USB Touch port | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Number of OSD languages | 10 |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (standby) | 1.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 567 mm |
| Depth (with stand) | 253.5 mm |
| Height (with stand) | 385 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 7.1 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP |
| General | |
|---|---|
| Product family | ProLite |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Positional accuracy | 2 mm |
| Brightness | 360 cd/m² |
| Packaging content | Screwdriver |
| USB ports quantity | 2 |
| Active display area (W x H) | 527 x 296.5 mm |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Depth | 253.5 mm |
| Width | 567 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Control panel | Menu, scroll up / ECO, scroll down / volume, select / input, power |
| User controls | Picture adjust (brightness, contrast, i-Style Color, adv. contrast, ECO, OverDrive, X-Res technology), color settings (gamma, RGB range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (horizontal pos., vertical pos., OSD time, OSD background, language, display information), extra (reset, DDC/CI, signal select, volume, mute, led, opening logo, touch switch) |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |