iiyama LH8664UHS-B3AG Signage Display Digital signage flat panel 2.17 m (85.6") Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Android 24/7
Couldn't load pickup availability
- Indoor Digital signage flat panel Black
- 2.17 m (85.6") 3840 x 2160 pixels 500 cd/m²
- 60 Hz 8 ms
- Ethernet LAN Wi-Fi
- Built-in speaker(s) 32 W
Elevate your visual communication with the LH8664UHS-B3AG and unlock the new possibilities for your business. This 500cd/m² high brightness display is a powerful business tool that takes your marketing and communication efforts to the next level. With Android 14 OS, iiSignage² (CMS), iiControl (DMS) and iiShare , plus EShare (Wireless Presentation) features, this display offers a straightforward user experience, making content creation, management, and sharing a breeze. WiFi enabled, the display is ready for remote content delivery using your network or you can choose to utilise LAN control. Its versatile orientation, sleek design, and 24/7 reliability ensure it seamlessly integrates into any business environment. Whether it's used in retail, corporate, hospitality, or educational settings, the LH8664UHS-B3AG will undoubtedly captivate your audience and leave a lasting impression.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 2.17 m (85.6") |
| Panel type | IPS |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.493 x 0.493 mm |
| Active display area (W x H) | 1895 x 1066 mm |
| Display diagonal (metric) | 217.4 cm |
| Haze rate | 25% |
| Horizontal scan range | 28 - 160 kHz |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Infrared data port | Yes |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 32 W |
| Design | |
|---|---|
| Product design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Screen shape | Flat |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| Bezel width (bottom) | 2.2 cm |
| Bezel width (side) | 2.15 cm |
| Bezel width (top) | 2.2 cm |
| Bezel colour | Black |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Purpose | Corporate |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, Czech, Danish, German, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Japanese, Norwegian, Dutch, Polish, Russian, Swedish |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| HDCP | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 277 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 277 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Computer system | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor model | MT9679 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory | 4 GB |
| On-board graphics card model | Mali-G52 MC1 |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 14 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1937.8 mm |
| Display depth | 79.6 mm |
| Display height | 1108.8 mm |
| Display weight | 47.9 kg |
| Width | 1937.8 mm |
| Depth | 79.6 mm |
| Height | 1108.8 mm |
| Weight | 47.9 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 2095 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 1215 mm |
| Package weight | 62.2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | EPEAT, ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Playback media | Y |
| User controls | network (network status, WiFi, ethernet, hotspot), picture (brightness, contrast, sharpness, black level, tint, colour, noise reduction, gamma selection, colour temp., colour control, over scan, picture reset), audio (balance, treble, bass, volume, audio out, max. volume, min. volume, mute, audio out sync, speaker setting, audio reset), OSD settings (OSD timeout, OSD H position, OSD V position, OSD transparency, information OSD), General (logo and animation, wallpaper, no signal image, schedule, off timer), screen (zoom mode, custom zoom, system rotation, screen reset), device (power on status, RS232 routing, IR control, physical button, power saving, panel saving, monitor information, other), channel (boot on source, rename input channel, auto source switching, signal lost detection, HDMI version), system (language, system update, setting reset, factory reset, Android setting), admin (menu lock, meeting room, HDMI CEC, screen Share, Miracast standby, log export) |
| Other features | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| Quick start guide | Yes |