HPE Aruba Networking IAP-205 1000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz 867 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 4 Internal Integrated antenna
Affordable and multifunctional 200-series 802.11ac APs maximize mobile device performance in medium-density Wi-Fi environments.
With support for two spatial streams, these compact dual-radio APs deliver wireless data rates up to 867 Mbps for 802.11ac and up to 300 Mbps for 802.11n-enabled mobile devices.
The AP-205 and IAP-205 models feature four integrated omni-directional downtilt antennas, while the AP-204 and IAP-204 support external detachable dual-band antennas using two RP-SMA antenna connectors.
Get a big performance advantage
Patented ClientMatch™ technology improves performance and eliminates sticky client behavior while roaming.
Protect service quality over the air
AppRF technology enables prioritization and policy enforcement for business-critical enterprise apps like Microsoft Lync.
You have the freedom to choose
The 200 series can be managed by an Aruba Mobility Controller or deployed in controllerless Aruba Instant mode.
CHOOSE YOUR OPERATING MODE
The 200 series APs offer a choice of operating modes to meet your unique management and deployment requirements.
- Controller-managed AP or Remote AP (RAP) running ArubaOS™. When managed by Aruba Mobility Controllers, 200 series APs offer centralized configuration, data encryption, policy enforcement and network services, as well as distributed and centralized traffic forwarding. Please refer to the Aruba Mobility Controllerdata sheets for more details.
- Aruba Instant™ AP running InstantOS™. In Aruba Instant mode, a single AP automatically distributes the network configuration to other Instant APs in the WLAN. Simply power-up on Instant AP, configure it over the air, and plug in the other APs – the entire process takes about five minutes.
| Features | |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, OFDM, QPSK |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| RS-232 interface | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Output voltage | 12 V |
| Power consumption (max) | 12.5 W |
| Design | |
|---|---|
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Internal | No |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | FCC CE R&TTE 1995/5/EC Low Voltage 72/23/EEC EN 300 328 EN 301 489 EN 301 893 UL/IEC/EN 60950 EN 60601-1-1, EN 60601-1-2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 41.5 mm |
| Weight | 380 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 550 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |