HPE Aruba Networking CX 8400 1x Mgmt 3x PS 2x 8400X Fabric 1x 32p 10G 1x 8p 40G Module Bundle
Couldn't load pickup availability
- Managed
- Quality of Service (QoS) support
- 10G support
- Switching capacity: 19200 Gbit/s
- Rack mounting Stackable
- AC Power supply included
The HPE Aruba Networking CX 8400 Switch Series is a campus core and aggregation switch and a game‑changing solution offering a flexible, innovative approach to address the new application, security and scalability demands of the mobile‑cloud and Internet of Things (IoT) era. The CX 8400 series also serves as a data center switch in a core/aggregation or a leaf/spine topology. The CX 8400 series provides carrier-class high availability with industry‑leading line rate 10/25/40/100GbE connectivity in a compact 8 slot chassis. It provides up to 19.2 Tbps of switching capacity based on a fully resilient design that includes redundant fabric, management, power and fans to create a resilient, highly available network that is ideal for the most demanding campus core and data center networks. It is based on the HPE Aruba Networking CX Switch Operating System (AOS-CX), a software that automates and simplifies critical and complex network tasks.
What is new supporting point:
Advanced Layer 2/3 feature set includes BGP, EVPN, VXLAN, IGMP, OSPF, VRF, and IPv6
High performance 19.2 Tbps switching (1.2 Tbps/slot) capacity. Carrier‑class high availability with HPE Aruba Networking Virtual Switching Extension (VSX), redundant management, power, and fabric
HPE Aruba Networking CX Switch Operating System (AOS‑CX) enables automation and programmability using built‑in REST APIs and Python scripts
Intelligent monitoring, visibility, and remediation with HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine (NAE)
HPE Aruba Networking Switch Multi‑Edit Software supports automated configuration and verification
Compact 8U chassis with high density, line rate 10/25/40/100GbE connectivity
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fiber optic connector | QSFP28, SFP, SFP+ |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| Switching capacity | 19200 Gbit/s |
| Throughput | 7142 Mpps |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2200 MHz |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 3 |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Power consumption (typical) | 2750 W |
| Power consumption (max) | 2750 W |
| Power consumption note | 2750W |
| Power supply note | 4 power supply slots 2 minimum power supply required for a fully loaded chassis (or with 8 line modules) HPE Aruba Networking X382 54VDC 2700W AC Power Supply (JL372A) |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
|---|---|
| Fan | Included with JL376A |
| Performance management | SNMP RJ-45 for serial console USB Type-A for file management only RJ-45 Ethernet for OOBM |
| Memory and processor | Intel Xeon D-15xx (Intel Broadwell-DE), 4 cores, 2.2 GHz, 32 GB GDDR5 DRAM (2 x 16 GB), SSD 120 GB, 6 Gb/s SATA M.2 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Weight (imperial) | 74.4 kg (164 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 330.2 x 442 x 660.4 mm (13 x 17.4 x 26") |
| I/O ports | 8 I/O module slots Ships with 32 10 GbE (SFP/SFP+) and 6 40/100 GbE (QSFP28) ports. Supports a maximum of 256 10 GbE (SFP/SFP+) ports, or 64 40 GbE (QSFP+) ports, or 48 ports 40/100 GbE (QSFP28), or a combination. |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 330 mm |
| Depth | 442 mm |
| Height | 660 mm |
| Weight | 74 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |