HPE Aruba Networking CX 8360-48Y6C v2 48p 25G SFP/+/28 4 Sec 6p 100G QSFP+/28 2 Sec FB 5Fs 2 AC Bdl
Couldn't load pickup availability
- Managed L3
- Quality of Service (QoS) support
- Console port: RJ-45/USB Type-C
- 10G support
- MAC address table: 212992 entries Switching capacity: 4800 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting
- AC Power supply included
The HPE Aruba Networking CX 8360 v2 Switch Series are designed for next-generation core and aggregation layer of campuses, as well as virtual and highly dynamic data center environments. Provide up to 4.8 Tbps switching capacity, with line-rate Gigabit Ethernet interfaces including support for HPE Smart Rate (1/2.5, 5 Gbps), 10 Gbps, 25 Gbps, 40 Gbps, 50 Gbps, and 100 Gbps connectivity in a compact 1U form factor. These switches deliver a fantastic investment for customers wanting to migrate from older 1 GbE/10 GbE to faster 25 GbE, or from 10 GbE/40 GbE uplinks to 50/100 GbE ports. In addition, the 48 and 32 x 25G port CX 8360 models support low-density MACsec ports and enable secured connectivity at 10 GbE and 25 GbE over unsecured domains. MACsec is also supported on 2 high-speed 40/100 G ports on the CX 8360 48-port model.
What is new supporting point:
Intelligent monitoring and visibility delivered by the HPE Aruba Networking Network Analytics Engine (NAE)
High availability with industry-leading VSX redundancy and redundant power supplies and fans.
48-port 1/10/25 G with 4 MACsec, 6-port of 40/100 G with 2 MACsec. MACsec secured connectivity over untrusted domains.
High-performance 4.8 Tbps and 2,678 Mpps. 50G support on 8360-48Y6C, 32Y4C and 16Y2C switches. Addition of HPE Smart Rate (1/2.5/5/10 G) ports on the 836048XT4C
| Management features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Fiber optic connector | QSFP+, QSFP28, SFP, SFP+, SFP28 |
| QSFP+ module slots quantity | 6 |
| SFP+ module slots quantity | 48 |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 4094 |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Throughput | 2678 Mpps |
| Switching capacity | 4800 Gbit/s |
| MAC address table | 212992 entries |
| Security | |
|---|---|
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 7000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| Routing protocols | RIP-2 |
| Design | |
|---|---|
| Ventilation system | Front-to-back airflow |
| Redundant fans support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 32000 MB |
| Internal memory | 16384 MB |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 725 W |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Number of power supply units | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Heat dissipation | 1450 BTU/h |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 10.7 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 44.2 mm |
| Width | 442.5 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |