HPE Aruba Networking CX 8360-16Y2C v2 Port-to-Power Airflow 3 Fans 2 PSU Attached Bundle
Couldn't load pickup availability
- Managed L3 SNMPv2c, SNMPv3
- Quality of Service (QoS) support
- Console port: RJ-45/USB Type-C
- 10G support
- MAC address table: 212992 entries Switching capacity: 1200 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting
- AC Power supply included
The HPE Aruba Networking CX 8360 v2 Switch Series are designed for next-generation core and aggregation layer of campuses, as well as virtual and highly dynamic data center environments. Provide up to 4.8 Tbps switching capacity, with line-rate Gigabit Ethernet interfaces including support for HPE Smart Rate (1/2.5, 5 Gbps), 10 Gbps, 25 Gbps, 40 Gbps, 50 Gbps, and 100 Gbps connectivity in a compact 1U form factor. These switches deliver a fantastic investment for customers wanting to migrate from older 1 GbE/10 GbE to faster 25 GbE, or from 10 GbE/40 GbE uplinks to 50/100 GbE ports. In addition, the 48 and 32 x 25G port CX 8360 models support low-density MACsec ports and enable secured connectivity at 10 GbE and 25 GbE over unsecured domains. MACsec is also supported on 2 high-speed 40/100 G ports on the CX 8360 48-port model.
What is new supporting point:
48-port 1/10/25 G with 4 MACsec, 6-port of 40/100 G with 2 MACsec. MACsec secured connectivity over untrusted domains.
High-performance 4.8 Tbps and 2,678 Mpps. 50G support on 8360-48Y6C, 32Y4C and 16Y2C switches. Addition of HPE Smart Rate (1/2.5/5/10 G) ports on the 836048XT4C
High availability with industry-leading VSX redundancy and redundant power supplies and fans.
Intelligent monitoring and visibility delivered by the HPE Aruba Networking Network Analytics Engine (NAE)
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| SFP28 ports quantity | 16 |
| QSFP28 ports quantity | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN |
| Number of VLANs | 4094 |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 212992 entries |
| Switching capacity | 1200 Gbit/s |
| Throughput | 2678 Mpps |
| Static route | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Yes |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| IPv4 multicast entries | 7000 |
| IPv6 multicast entries | 7000 |
| MLD entries | 7000 |
| Protocols | |
|---|---|
| Management protocols | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing protocols | RIP-2 |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6, IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | No |
| Form factor | 1U |
| Redundant fans support | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Performance | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Memory type | RAM / Flash |
| Internal memory | 16384 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (max) | 325 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Heat dissipation | 1.109 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 44.2 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 7.71 kg |