HPE Aruba Networking CX 8320 48p 1G/10GBASE-T 6p 40G QSFP+ X472 5 Fans 2 Power Supply Switch Bundle
Couldn't load pickup availability
- Managed L3
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48 Console port: RJ-45
- 10G support 10GBASE-T
- MAC address table: 98304 entries Switching capacity: 2500 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting Stackable
- AC Power supply included
The HPE Aruba Networking CX 8320 Switch Series provides industry‑leading line rate 1/10GbE (SFP/SFP+ and 10GBASE‑T) and 40GbE connectivity in a compact 1U form factor. It provides up to 2.5 Tbps of switching capacity with redundant power and fans combined with HPE Aruba Networking Virtual Switching Extension for a high availability solution ideal for enterprise campus and data center deployments. The CX 8320 series also serves as a top-of-rack (ToR) switch for data centers needing 10GbE connectivity to servers and 40GbE to the spine. The CX 8320 series is based on HPE Aruba Networking CX Switch Operating System, a modern, database‑driven operating system that automates and simplifies many critical and complex network tasks. A built‑in time series database enables customers and developers to utilize software scripts for historical troubleshooting, as well as analysis of past trends. This helps predict and avoid future problems due to scale, security, and performance bottlenecks.
What is new supporting point:
Advanced Layer 2/3 feature set includes BGP, OSPF, VRF, VXLAN, EVPN, IGMP and IPv6
Compact 1U switches with 10GbE (SFP/SFP+ or 10GBASE-T) and 40GbE connectivity
High-performance campus core and aggregation switch with 2.5 Tbps switching capacity
HPE Aruba Networking CX Switch Operating System (AOS-CX) automates using REST APIs and Python scripts
Monitor and troubleshoot with HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine (NAE)
High availability, virtualization and simplicity with HPE Aruba Networking Virtual Switching Extension (VSX)
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| QSFP+ module slots quantity | 6 |
| Console port | RJ-45 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE-T |
| Port mirroring | Yes |
| IP routing | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 98304 entries |
| Switching capacity | 2500 Gbit/s |
| Throughput | 1905 Mpps |
| Maximum data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| Security | |
|---|---|
| DHCP features | DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| IPv4 multicast entries | 4094 |
| IPv6 multicast entries | 4094 |
| MLD entries | 4094 |
| Protocols | |
|---|---|
| Routing protocols | BGP, OSPF |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| Performance | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Internal memory | 16000 MB |
| Flash memory | 8000 MB |
| Noise level | 61.1 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 275339 h |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 348 W |
| Power consumption (max) | 348 W |
| Power consumption note | 348W |
| Power supply note | Field‑replaceable, hot‑swappable, and up to 2 power supplies |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
|---|---|
| Fan | Field‑replaceable, hot‑swappable, and up to five fans |
| Performance management | SNMP RJ-45 for serial console USB Type-A for file management only RJ-45 Ethernet for OOBM |
| Memory and processor | 2 GHz CPU, 16 GB RAM, 64GB SSD, and 8 GB Flash |
| Weight (imperial) | 9.5 kg (20.9 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.4 x 472.4 x 442 mm (1.71 x 18.6 x 17.4") |
| I/O ports | Supports 48 ports of 10GBASE‑T and 6 ports of 40G for use with QSFP+ transceivers (optional 4 x 10G breakout cables) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 473 mm |
| Height | 443 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |